Ελλάδα-Σερβία 97-92: Ελληνική ψυχάρα με ηγέτη Ρογκαβόπουλο! (vid)

Η Ελλάδα έδειξε την «γαλανόλευκη» ψυχή της στο κατάμεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων, κερδίζοντας τη Σερβία με 96-92.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πάρει μια τεράστια νίκη απέναντι στην Σερβία του Νίκολα Μιλουτίνοφ με 92-92 στην παράταση.

Πρωταγωνιστής για την «Γαλανόλευκη» ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 28 πόντους, όντας καθοριστικός κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Εξαιρετικός και ο Δημήτρης Μωραΐτης με πολυποίκιλη διαφορά και 23 πόντους.

Για την Σερβία ξεχώρισε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 24 πόντους, ενώ 11 μέτρησε ο Νταβιντόβατς.

Αρχικές Πεντάδες:

Ελλάδα: Τολιόπουλος, Π., Φλιώνης Καλαϊτζάκης, Κουζέλογλου, Γόντικας
Σερβία: Γιόβιτς, Ραντάνοφ, Νταβιντόβατς, Γιάγκοντις, Μιλουτίνοφ

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, αφού στα δύο πρώτα τρία είχε επιτευχθεί μόλις ένας πόντος για τους Σέρβους. Το «ρόδι» έσπασε στο 4′ με τρίποντο του Καλαϊτζάκη (3-1). Οι Σέρβοι με ένα 7-0, πήραν ένα πρώτο προβάδισμα με 6-13 στο 7′, δημιουργώντας τα πρώτα προβλήματα για την Εθνική. Η επιθετική δυστοκία και των δύο ομάδων, δεν έδωσε τη δυνατότητα σε κάποιον να «ξεφύγει». Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Πέσιτς μπροστά με 8-15.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου για τη Σερβία. Οι παίκτες του Πέσιτς είχαν στοχεύσει το χαμηλό ποστ, διευρύνοντας το προβάδισμα τους (13-21 στο 12′). Η Εθνική μας απάντησε με ένα σερί 8-0, φτάνοντας σε απόσταση «αναπνοής» (20-21 στο 13′). Οι Σέρβοι με δικο τους σερί 9-2, απάντησαν με τη σειρά τους (22-30 στο 16′). Οι παίκτες του Μανωλόπουλου συνέχισαν να έχουν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, φτάνοντας τους Σέρβους ξανά στο +8 (28-36 στο 9′). Το ημίχρονο έκλεισε στο -9, 30-39.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε άστοχα το δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας στη Σερβία να διατηρήσει την διψήφια διαφορά (33-44 στο 22′). Οι Σέρβοι κατάφεραν και έφτασαν μέχρι και το +13 (35-48). Το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου έριξε για πρώτη φορά τη διαφορά κάτω από τους 10 (46-54 στο 27′), αλλά η Σερβία με τους Μιλουτίνοφ και Ντάγκουμπιτς, έστειλαν ξανά τον δείκτη του σκορ πάνω από τους 10 πόντους (46-58 στο 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Μωραΐτη να ευστοχεί από τη μία μπασκέτα στην άλλη για το 55-62 υπέρ των Σέρβων.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η «γαλανόλευκη» μείωσε στους 5 (57-62 στο 31′), αλλά το τρίποντο του Γιέρεμιτς, έδωσε «ανάσα» στη Σερβία (57-65 στο 32′). Το ελληνικό 4-0 έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Μανωλόπουλου, πλησιάζοντας με 63-65 στο 33′. Ο Χουγκάζ από τη γραμμή των βολών έδωσε το προβάδισμα στην εθνική μας (69-68 στο 36′), ενώ ο Μωραΐτης έστειλε το ματς στο +3 (71-68 στο 36′). Η είσοδος του Μιλουτίνοφ άλλαξε τα δεδομένο, με τη Σερβία να επιστρέφει και να παίρνει την πρωτοκαθεδρία (73-75 στο 38′). Η Ελλάδα έφτασε στην ισοφάριση (78-78 στο 38′), αλλά ο Μιλουτίνοφ έδωσε το προβάδισμα ξανά στη Σερβία (78-80 στα ”41), αλλά ο Μωραΐτης ισοφάρισε τα ”15. Στην τελευταία επίθεση, οι Σέρβοι αστόχησαν με τον Γιάραμαζ, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Ο Ρογκαβόπουλος στο 42′ έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (83-81), αλλά οι Σέρβοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ρογκαβόπουλος με δικα του τρίποντα στο 44′ έβαλε ξανά την Ελλάδα σε ρόλο οδηγού (89-85). Ο Γιάραμαζ στα 45′ μείωσε στο δίποντο (89-87), αλλά ο Χατζηδάκης «κλείδωσε» τη νίκη με παλικαρίσιο καλάθι μπροστά στον Μιλουτίνοφ (91-87). Εν μέσω βολών, η Ελλάδα κατάφερε να πάρει μια τεράστια νίκη απέναντι στη Σερβία με 97-92.

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3(1), Π. Καλαϊτζάκης 10(2), Μωραΐτης 23(3), Μουράτος 9(1), Ρογκαβόπουλος 28(5), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8, Γόντικας 5, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3(1), Τσαλμπούρης 2.

Σερβία (Πέσιτς): Ντάγκουμπιτς 5, Νταβιντόβατς 11 (2), Γκάγκοντιτς 7 (1), Γιάραμαζ 7(1), Ραντάνοφ 7, Μπεσλάκ, Γιέρεμιτς 9(3), Γιόβιτς 5, Μιλουτίνοφ 24, Ρίστιτς 10, Σίμανιτς 6, Ουσκοκόβιτς.