Μακάμπι – Μπάγερν 90-82: Νίκη και φουλ για οκτάδα οι γηπεδούχοι (vid)

Μακάμπι Τελ Αβίβ και Μπάγερν Μονάχου πάλεψαν στο Ισραήλ στην 25η αγωνιστική της Euroleague, με σκοπό ένα βήμα πιο κοντά στην οκτάδα με τις όποιες ελπίδες υπάρχουν με τους Ισραηλινούς να παίρνουν την νίκη σε ένα ματς θρίλερ με 90-82.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και λειτούργησαν σωστά στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς ωστόσο να βρει κάποια προβάδισμα αφού τελείωσαν με 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν χτύπησε τις αδυναμίες των γηπεδούχων και κατάφερε να πάρει προβάδισμα το οποίο τη συνόδευσε μέχρι το ημίχρονο (39-44).

Στο δεύτερο μέρος η γερμανική ομάδα θέλησε να αυξήσει τη διαφορά και μπήκε με περισσότερη ενέργεια αλλά η Μακάμπι δεν την άφησε σε καμία περίπτωση να κάνει το παιχνίδι της μένοντας κοντά στο σκορ (61-67).

Η Μακάμπι μπήκε με σερί 7-0 στην τελευταία περίοδο για προσπεράσει μετά από ώρα (68-67) πριν οι Γερμανοί ανακτήσουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ το οποίο εναλλασσόταν μέχρι και το τέλος. Η Μακάμπι πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 90-82.

Δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 63-67, 90-82

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 27 (6/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 15 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάρτιν 8, Μένκο, Σόρκιν 8 (4/5 δίποντα), Ντιμπαρτολομέο 8 (1), Χίλιαρντ 5 (1), Μπράιμο 2, Νίμπο 2, Κόλσον 15 (6/9 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 7, Γουόλντεν 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη0, Σίλι 3 (1), Γουίνστον 10 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιφάι 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάντερ 6, Μπόνγκα 1 (0/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Όμπστ 14 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπερτ 2, Γκιλέσπι 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)