Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 78-76: «Έπεσε» μαχόμενος (vid)

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο Μιλάνο αλλά γνώρισε ακόμα μία ήττα αυτή τη φορά από την Αρμάνι με σκορ 78-76.

Με τους Μπράντον Ντέιβις και Σάμπαζ Νέιπιερ οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος η Αρμάνι νίκησε τον Παναθηναϊκό που παρουσιάστηκε βελτιωμένος και έδειξε πως μπορεί να κάνει restart.

Ο Παναθηναϊκός στην αρχή της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο και με κύριο εκφραστή τον Παπαγιάννη προηγήθηκε από νωρίς με 5 πόντους (8-13). Η Αρμάνι παρόλα αυτά έσφιξε την άμυνα της και υποχρέωσε σε κάποια λάθη το σύνολο του Σερέλη κλείνοντας την πρώτη περίοδο πίσω σε απόσταση αναπνοής (20-21).

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και πήραν προβάδισμα με 6 πόντους (34-28) με κάρφωμα του Τονούτ. Και ενώ η ομάδα του Μεσίνα φαινόταν πως είχε ξεκινήσει να χτίζει μια διαφορά, το «τριφύλλι» με διαδοχικά τρίποντα των Γουίλιαμς και Λι επέστρεψε και πήγε στα αποδυτήρια στο -1 (40-39).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό και με δράστη τον Νέιπιερ που πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα πήραν αέρα 7 πόντων (55-48). Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια είδε τον Μπέικον να παίρνει μπρος αλλά παράλληλα ήταν χαλαρός στην άμυνά του και πήγε στην τελευταία περίοδο πίσω στο σκορ με 4 πόντους (64-60).

Σε αυτή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν συγκεντρωμένα αλλά η ιταλική ομάδα κρατούσε το προβάδισμα με νύχια και με δόντια (70-68). Στην τελική ευθεία το ματς έγινε θρίλερ με τον Λι στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο να φέρνει τον αγώνα στα ίσια (76-76).

Εκεί μια αμφισβητούμενη φάση έδωσε δύο βολές στον Μέλι που στα 12΄΄ πριν το τέλος έκανε το 78-76. To τελευταίο σουτ πήρε ο Μπέικον με τον Αμερικανό όμως να αστοχεί και τους Ιταλούς να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 16 (8/11 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 2, Λουαού – Καμπαρό 1 (0/5 σουτ, 3 λάθη), Μήτρου – Λονγκ 2, Τονούτ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μέλι 14 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρον 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 2 (3 ριμπάουντ), Ντατόμε 3 (1), Φόγκτμαν 2 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 8 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λι 13 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 βολές), Γουίλιαμς 21 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τόμας 5 (1/5 τρίποντα), Μπέικον 14 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές), Πονίτκα 3 (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 25/41 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 4/5 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/31 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 10/13 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη.