ΑΕΚ – Περιστέρι 65-77: Στον τελικό ο ΓΣΠ, έγραψε ιστορία (vid)

Ιστορικές στιγμές ζει το Περιστέρι που νίκησε την ΑΕΚ στο Ηράκλειο και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Φρανσίσκο να κάνει το ματς της ζωής του!

Ο Αμερικανός πέτυχε 33 πόντους, τους 14 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο, πετυχαίνοντας μεγάλα τρίποντα στο φινάλε, κι ενώ προερχόταν από ένα τρίτο δεκάλεπτο με μέτρια απόδοση και κακές αποφάσεις. Είχε ακόμα ο Γάλλος 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 8 λάθη και 8/12 σουτ.

Μεγάλη ατυχία για την Ένωση, που έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα τους Στρέλνιεκς (προσαγωγό) και Γουίλιαμς (διάστρεμμα).

Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά που βρήκαν το Περιστέρι να προηγείται (21-24) η ΑΕΚ ανέβασε πολύ την πίεση στην άμυνα της, κράτησε τους παίκτες του Σπανούλη στους 10 πόντους στη β’ περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με πέντε (39-34).

Το Περιστέρι απάντησε με το ίδιο νόμισμα και έτσι το παιχνίδι αποκτούσε χαρακτήρα «θρίλερ» όσο περνούσε η ώρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Μετά το 53-53 του 30’ η ΑΕΚ έδειχνε να έχει το μομέντουμ αφού συνέχιζε να παίζει καλή άμυνα, ενώ στην επίθεση έβρισκε τρόπους να φτάνει στο καλάθι (58-53).

Το τρίποντο του Γιάνκοβιτς έκανε το σκορ 62-59 ωστόσο αυτό ήταν και το τελευταίο προβάδισμα για την ομάδα του στον αγώνα. Με πίεση σε όλο το γήπεδο, τις συνεργασίες στην επίθεση να βγαίνουν μετά από ώρα και τον Φρανσίσκο να «πυροβολεί», το Περιστέρι έκανε σερί 17-0 στο κρισιμότερο σημείο, προηγήθηκε με 14 (62-76) και έφτασε με πανηγυρικό τρόπο στην πρόκριση!

Πλέον θα περιμένει τον αντίπαλό του από τον ημιτελικό των «αιωνίων» με τους Κασελάκη (11π, 9ρ), Χάμερ (10π, 7ρ) και Ντένμον (10π, 4ασ.) να βοηθούν σημαντικά τον Φρανσίσκο.

Ο Μάιλς με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με τον Γιάνκοβιτς να προσθέτει 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Δεκάλεπτα: 21-24, 39-34, 53-53, 65-77.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ (1/5 σουτ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΓκριφ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάιλς 21 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9/10 βολές), Γόντικας 2, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 6 (0/3 τρίποντα), Στρέλνιεκς 6 (2).

Περιστέρι BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές), Φρανσίσκο 33 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη), Κόλεμαν 1, Μωραΐτης 3 (0/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ραντάνοβ, Ντένμον 10 (2/6 τρίποντα), Κασελάκης 11 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Περσίδης, Χουγκάζ, Χάμερ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΑΕΚ – Περιστέρι 65-77 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMi8xOC8xNi8wNl8yNl82M2YwZjc4MjU4NTg5LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M37S”,”uploadDate”:”2023-02-18T16:09:51.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqltejeb1ez5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}