Απόλλων Πάτρας – Άρης 74-82: Έδειξε έτοιμος ενόψει Final 8 (vid)

Ο Άρης πέρασε από την Πάτρα με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και έδειξε έτοιμος για το Final 8 που ξεκινάει σε λίγες μέρες.

Με τους Νότε και Μήτρου Λόνγκ που είχαν από 19 και 26 πόντους αντίστοιχα ο Άρης νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας και ρίχνει πλέον στρέφεται στον μεγάλο του στόχο που είναι η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Απόλλων Π. – Άρης 74-82 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMi8xMi8xOS8zNl80MV82M2U5M2ZjOTg1ZWIyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M1S”,”uploadDate”:”2023-02-12T19:40:18.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqgtgjjzclxd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα του Καστρίτη να μπαίνει ελαφρώς καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει αρχικά προβάδισμα με 4 πόντους (7-11). Ο Απόλλωνας όμως βρήκε λύσεις στην επίθεση και οι δύο μονομάχοι τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλοι (20-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πότε ο Άρης και πότε ο Απόλλωνας είχε το προβάδισμα αλλά το ματς ήταν στο ημίχρονο η απόλυτη ισοπαλία (37-37)  αφού οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ.

Το σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου αφού ο Άρης πάτησε γκάζι και 3 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγε με 8 (47-55). Η ομάδα του Καστρίτη και στα υπόλοιπα λεπτά ήταν κυρίαρχη και πήγε στην τελευταία περίοδο με διψήφια διαφορά (49-61).

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης έλεγξε τον ρυθμό και τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και πέρασε από την Πάτρα με 82-74 δείχνοντας πως πλέον είναι έτοιμος για το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (4/8 τρίποντα) , Ντέιβις 7 (1/5 τρίποντα), Μπόγρης 7 (5 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 1, Καράμπελας 11 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Βερτζ 5 (10 ασίστ) ,Σιλά 14 (5 ριμπάουντ) , Καλχούν2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (2/5 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Γκούντγουιν 12 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νότε 26 (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Νετζήπογλου 5 (1) , Χάγκινς 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 19 (2/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (4 ασίστ, 3 λάθη) , Φίλλιος, Χρηστίδης 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 17/28 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 13/20 βολές, 28 ριμπάουντ ( 21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/34 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 9/16 βολές, 35 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά – 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη