ΠΑΟΚ – Κολοσσός 89-82: Νίκη «θρίλερ» για τον «Δικέφαλο» (vid)

Παρά το αρχικό προβάδισμα του +23 μέχρι το 27′, ο ΠΑΟΚ «καρδιοχτύπησε» με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου, κερδίζοντας στο φινάλε με 89-82, παίρνοντας παράλληλα και την ισοβαθμία από την ήττα με 4 πόντους στη Ρόδο.

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, παίρνοντας ένα ισχνό προβάδισμα 6 πόντων (3-9 στο 3′). Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και με όπλο το περιφερειακό σουτ, έκλεισε το δεκάλεπτο προπορευόμενος με 29-16.

Τάιλερ Πόλι και Νέιτ Ρένφρο ηγούνταν σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας μέχρι και το +25 για τους Θεσσαλονικείς (44-19 στο 15′). Ο Κολοσσός ήθελε να αντιδράσει, απειλώντας συνεχώς με τον Μάικλ Ντίξον, χωρίς να καταφέρνει ιδιαίτερα πράγματα (52-33 το ημίχρονο).

Στην επανέναρξη ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, έχοντας παράλληλα το μαξιλαράκι της διαφοράς (62-39 στο 23′). Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν αρκετά συνεπείς στην επίθεση, ο Κολοσσός, ωστόσο, έδειχνε να «ξυπνάει», κάτι που ήταν προάγγελος για την τέταρτη περίοδο.

Κρόστοφερ Κόφι και Τζέιμς Γιανγκ είχαν αναλάβει την δύσκολο αποστολή της ανατροπής. Ο Γιανγκ πέτυχε 4 τρίποντα σε 2.5 λεπτά, καταφέρνοντας να μετατρέψει το -14 (76-62 στο 34′) σε -5 (85-80 στο 38′) για την ομάδα του Παπαθεοδώρου. Ο Κολοσσός στα 18” πριν το φινάλε είχε την κατοχή με το σκορ στο 86-82. Ο Γιαγνκ αστόχησε για να πάει η διαφορά κάτω από τους τέσσερις. Ο Αμερικανός χρεώθηκε μάλιστα και τεχνική ποινή για φλόπινγκ, με τον Φράνκε να «κλειδώνει» τη νίκη και τη διαφορά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Ταρενίδης – Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 52-33, 67-54, 89-82.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 21 (3/11 σουτ, 13/16 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ράιλι 3 (1/10 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 9 (1), Σαλούστρος 6, Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσιακμάς, Χαντς 14 (1), Πόλι 15 (4/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Σάιμπερτ 5 (1), Κακλαμανάκης 1 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπερίδης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Ντίξον 12 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίπντα, 0/1 βολή, 5 ασίστ), Χατζηδάκης 11 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα), Κένταλ 6 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταρκς 1, Μορέιρα (0/2 δίποντα), Τζέιμς 16 (5/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Κόφι 20 (8/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 15 ριμπάουντ).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 89-82 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMi8xMS8xNi8yOV80OV82M2U3YzI3ZDhhOGJhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M10S”,”uploadDate”:”2023-02-11T16:33:37.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqfv1gfkbyp5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}