Παναθηναϊκός-Βαλένθια 91-92: Ψυχρολουσία στο φινάλε… (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια με για την 24η αγωνιστική της EuroLeague, γνωρίζοντας την ήττα στο φινάλε με buzzer beater του εκπληκτικού Κρις Τζόουνς με 91-92.

Για τον Παναθηναϊκό τεράστια εμφάνιση καριέρας έκανε ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 23 πόντους, έχοντας παράλληλα 7/11 δίποντα και 9/11 βολές!

Άξιος συμπαραστάτης του ο Πάρις Λι με 25 πόντους και 7 ασίστ.

Για τους νικητές ο Κρις Τζόουνς πέτυχε 24 πόντους με 6/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Εξίσου καλοί οι Κλαβέρ με 13 και Αλεξάντερ με 16 πόντους.

Αρχικές πεντάδες:

Παναθηναϊκός: Λι, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον, Ουίλιαμς, Γκουντάιτις
Βαλένθια: Τζόουνς, Κλαβέρ, Ουέμπ, Ραντεμπό, Αλεξάντερ

Με κύριο όπλο τις επιθέσεις τους και οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολο σκορ, με τους «πράσινους» να είναι σταθερά μπροστά με ένα ισχνό προβάδισμα (12-9 στο 4′). Η Βαλένθια ήταν εξαιρετικά εύστοχη με 2/3 δίποντα και 3/4 δίποντα στο ξεκίνημα, μένοντας σε απόσταση αναπνοής (15-14 στο 6′). Εκτός από τις εκτελεστικές του ικανότητες, ο Μπέικον έδειχνε να έχει καλή συνεργασία με τον Γκουντάιτις (2 ασίστ), δίνοντας εύκολους πόντους στον Λιθουανό (24-19 στο 9′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +5 (26-21).

Με πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Μπέικον ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Βαλένθια με σουτ απόν την περίμετρο έμενε κοντά στο σκορ (32-27 στο 13′) Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι το +9 (36-27 στο 14′), αλλά οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν αρχικά στους 5 (36-31 στο 16′) και αργότερα στους 4 (38-33), εξαιτίας της κακής αμυντικής λειτουργίας του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είχε στοχεύσει τον Ουίλιαμς χαμηλά, ενώ με τους δύο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς, έφτασε στο +8 (49-41 στο 19′). Το ημίχρονο έκλεισε με το «τριφύλλι» μπροστά με 49-42.

Φουριόζα μπήκε η Βαλένθια στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με ένα 6-0 έφτασε σε απόσταση αναπνοής το «τριφύλλι» (49-48 στο 21′). Οι Ισπανοί πήραν για πρώτη φορά και το προβάδισμα με 52-53 στο 23′. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει την υπομονή του στην επίθεση, αλλά το τρίποντο του Τόμας κατάφερε να «ξεκολλήσει» την πράσινη δυστοκία (60-58 στο 26′). Η Βαλένθια σούταρε με καλά ποσοστά στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να προσπεράσει ξανά (60-63 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με τη Βαλένθια διατηρείται μπροστά με 68-69.

Με ένα 5-2 στο πρώτο δίλεπτο, κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα (73-72), αλλά η Βαλένθια με δικό της σερί 4-0, πήρε ξανά τα ηνία (73-76 στο 33′). Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τα κενά των «πράσινων» στην περιφέρεια, και με τους Κλαβέρ και Πρέπελιτς, έβρισκαν σκορ (76-79 στο 35′). Με πρωταγωνιστή τον Αρτούρας Γκουντάιτις, οι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν με 81-79 στο 36΄. Ο Λιθουανός ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικός, τελειώνοντας όλες τις φάσεις, δίνοντας «οξυγόνο» στον Παναθηναϊκό (84-81 στο 37′). Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με τους «πράσινους» να είναι μπροστά με 88-87, 57” πριν τι φινάλε. Οι Ισπανοί μέσω βολών, πήραν την πρωτοκαθεδρία με 88-89 στα 45”, αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Λι πήρε το προβάδισμα με 90-89 στα 23”. Έκτοτε το ματς πήγε στις βολές με αλλεπάλληλα φάουλ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κρις Τζόουνς με buzzer-beater τρίποντο, έδωσε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του με buzzer beater τρίποντο.

Τελικό σκορ στο ΟΑΚΑ, Παναθηναϊκός-Βαλένθια 91-92.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 25(5), Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8, Αγραβάνης, Γ. Καλαϊτζάκης 5(1), Τόμας 13 (2), Σαμοντούροφ, Μπέικον 10, Γκριγκόνις 5 (1), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 23.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 6 (2), Κλαβέρ 13 (3), Πουέρτο, Πρέπελιτς 2, Πραντίγια 9 (1), Ουέμπ 6 (2), Λόπεζ-Αροστέγι 4, Τζόουνς 24 (2), Ραντεβό 2, Έβανς 3(1), Αλεξάντερ 16, Ριβέρο 7.