Προμηθέας – Σλασκ Βρότσλαβ 90-66: Σοβαρεύτηκε μετά την πρώτη περίοδο (vid)

Εύκολο έργο μετά τα πρώτα δέκα λεπτά είχε ο Προμηθέας κόντρα στη Σλασκ Βρότσλαβ, παίρνοντας την 9η νίκη του στη 14η αγωνιστική του Eurocup.

Οι Πολωνοί έκαναν ένα τρομερό 19-0 με το σκορ στο 9-6, έκαναν το σκορ 9-25 και έτσι ο συναγερμός στο στρατόπεδο του Προμηθέα ήταν άμεσος. Οι Πατρινοί άρχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους από τη β’ περίοδο και μετά, ανατρέποντας το σκηνικό και πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια προηγούμενοι (43-41).

Ο Προμηθέας δέχθηκε 27 πόντους στην α’ περίοδο και άλλους τόσους στα επόμενα 20 λεπτά. Από τη στιγμή που και η επίθεση λειτουργούσε καλά, οι παίκτες του Χριστόπουλου ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά τους μέχρι και σε διψήφια νούμερα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (67-54).

Η Σλασκ μείωσε για τελευταία φορά κάτω από τους 10 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (67-59) και από εκεί και πέρα ο Προμηθέας έκανε ένα τρομακτικό επιμέρους 20-2 για να τελειώσει μια και καλή την υπόθεση νίκη, φτάνοντας έτσι με άνεση στο τελικό 90-66.

Στην τέταρτη θέση του β’ ομίλου η ομάδα της Πάτρας με 9-5, άφησε τελευταία (10η) τη Σλασκ με 1-13.

Οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν τους Πολωνούς σε 20 λάθη, με τον Τόμασον να είναι πρώτος σκόρερ με 20 πόντους έχοντας ακόμα 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ντάνγκουμπιτς (15π), Σίμπσον (14π) και Κόντιτ (13π) ακολούθησαν σε προσφορά σκορ.

Δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 4 (5 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 2 (3 ασίστ), Σίμπσον 14 (4/5 τρίποντα) , Χογκ 3 , Κουλμπόκα (7 ριμπάουντ) , Κοντίτ 13 (7 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 5 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκίκας 9 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ) , Τόμασον 20 (2/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάγιος, Τανούλης 5

Σλασκ Βρότσλαβ (Ούρλεπ): Κολέντα 10 (2/6 τρίποντα), Γκολεμπιόβσκι 7 (1/6 τρίποντα, 5 λάθη), Παραχούσκι (4 ριμπάουντ), Τζιέβα 19 (1), Βισνιέβσκι 1, Πάβλοφ, Τόμτσακ 10 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μπιμπς 8 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νιζιόλ 9 (1)