ΑΕΚ-Λιμόζ 82-72: «Βασιλική» ανατροπή από το -20 (vid)

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που κάλυψε απόσταση 20 πόντων στα Άνω Λιόσια και με εξαιρετική τέταρτη περίοδο επικράτησε της Λιμόζ για το Champions League.

Στο ματς της 3ης αγωνιστικής της φάσης των 16, η Ένωση ξεκίνησε πολύ άσχημα, έχοντας να αντιμετωπίσει μια εξαιρετικά εύστοχη από το τρίποντο Λιμόζ. Οι Γάλλοι έβαλαν 5/8 στο πρώτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 ήταν μπροστά στο 10’ (14-25).

Το… «βιολί» των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στη β’ περίοδο, με την ΑΕΚ να έχει προβλήματα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Το 17-37 ανάγκαζε τον «δικέφαλο» να σκαρφαλώσει ένα βουνό προκειμένου να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας στο -12 (27-39).

Η αγωνιστική εικόνα των παικτών του Καντζούρη άρχισε να αλλάζει αισθητά, με την επίθεση να ρολάρει και τη διαφορά να εξανεμίζεται (55-59), ωστόσο η Λιμόζ έβρισκε τρόπους να μένει μπροστά.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ονειρική για την ΑΕΚ. Η άμυνα προκάλεσε ασφυξία στον αντίπαλο, το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου έγραψε 23-7 και με τους Μίτσελ, Στρέλνιεκς, Μάιλς πρωταγωνιστές, η Ένωση όχι μόνο πήρε τα ηνία αλλά έδειχνε με την εικόνα της πως δεν πρόκειται να κινδυνεύσει.

Όπερ και εγένετο με το τελικό 82-72 να φέρνει την ΑΕΚ στο 2-1 και στη δεύτερη θέση, ενώ παράλληλα «βύθισε» τη Λιμόζ στο 0-3.

Τρομερά δημιουργικοί οι παίκτες του Καντζούρη με 27 ασίστ τη στιγμή που οι Γάλλοι είχαν 18 ασίστ για 19 λάθη! Οκτώ εκ των οποίων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Μεγάλο ματς από τον Μίτσελ με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, πολύ καλός και ο Μάιλς με 20-4-2.

Στη Γαλλία θα παίξουν οι δύο ομάδες την επόμενη αγωνιστική (4η) σε έναν μήνα ακριβώς (7 Μαρτίου).

Δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72

AEK (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 6, ΜακΓκρίφ 2, Γιάνκοβιτς 6, Μάιλς 20 (2), Γόντικας 3, Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 13 (3), Μίτσελ 21, Στρέλνιεκς 10 (2).

Λιμόζ (Μάσιμο Καντσελιέρι): Μίλερ 9 (3), Γκρέιβς 20 (2), Γεγκέτ 3, Χόκινς 7 (1), Λανγκ 4, Βοϊτσιετσόφσκι, Ουγκολιν 12 (4), Καντί 12 (3), Κίζλινκ 5.