Ιωνικός – ΠΑΟΚ 74-71: Νίκη… μισή παραμονή δια χειρός Κάπελαν (vid)

Με τρίποντο του Κάπελαν στα 6 δευτερόλεπτα ο Ιωνικός πήρε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Ο Ιωνικός πανηγύρισε μια πολύτιμη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Κάπελαν που στα 6 τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τρίποντο… “σκότωσε” την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ιωνικός – ΠΑΟΚ 74-71 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του Ιωνικού επί του ΠΑΟΚ με 74-71 για τη 15η αγωνιστική τησ Basket League.”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMi8wNS8xOS80OV8yOV82M2UwMDg0OTNjNzRhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M55S”,”uploadDate”:”2023-02-05T19:53:01.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqavonii06hl”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Η αναμέτρηση ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ομάδα της Νίκαιας που ήδη από τα πρώτα λεπτά πήρε διψήφια διαφορά (18-5). Στη συνέχεια μια… ολιγόλεπτη διακοπή λόγω της κακοκαιρίας βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει τη διαφορά και να επανέλθει στο τέλος της περιόδου (25-20).

Ο Δικέφαλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στη δεύτερη περίοδο την απόδοση του και με τον Χαντς πρωταγωνιστή, ισοφάρισε αρχικά σε 34-34 και με lay up του ίδιου στα τελευταία δευτερόλεπτα πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια (38-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησε το άγχος και οι κακές επιλογές εκατέρωθεν. Αυτό βοήθησε τον Ιωνικό που από εύστοχη βολή του Λέισι μπήκε στην τελευταία περίοδο με βραχεία κεφαλή (54-53).

Το δ’ δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με τη διακοπή λόγω του τσακωμού ανάμεσα σε Λυκογιάννη και Μάντζαρη, να χαμηλώνει πολύ τον ρυθμό. Το ματς ήταν μέχρι τα τελευταία λεπτά ισόπαλο και εκεί ο Κάπελαν με δύο σερί τρίποντα έδωσε προβάδισμα στου γηπεδούχους με +6 (70-64). Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0 πέρασε ξανά μπροστά με 71-70 στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα.

Και πάλι όμως ο Κάπελαν με τρίποντο από τα 8 μέτρα έβαλε φωτιά στο κλειστό του Πλάτωνα κάνοντας το 73-71. Η τελευταία επίθεση πήγε στον ΠΑΟΚ αλλά ο Ράιλι αστόχησε με τους Νικαιώτες να πανηγυρίζουν μια νίκη χρυσάφι με 74-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Αρσενόπουλος (0/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόκινς 9 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 12 (1/7 τρίποντα), Κάπελαν 16 (4), Νούνιεζ 8 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παρκς 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 22 (5/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 3 (1/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόλι 15 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 6 (7 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Χαντς 20 (4/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλαφτσάκης, Κακλαμανάκης 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 21/43 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 8/12 βολές, 54 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 21 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/26 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 12/18 βολές, 44 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 19 φάουλ