Βιλερμπάν-Βίρτους Μπολόνια 64-77: Ο Μπελινέλι χάλασε την ιστορική βραδιά του Ντε Κολό (vid)

Ο Μάρκο Μπελινέλι οδήγησε τη Βίρτους Μπολόνια σε νίκη στο «Αστρομπάλ» κόντρα στη Βιλερμπάν, στη βραδιά που θα θυμάται σε όλη του τη ζωή ο Νάντο Ντε Κολό.

Ο Γάλλος έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία των ευρωπαϊκών κυπέλλων ξεπερνώντας τον Νίκο Γκάλη, ωστόσο οι 15 πόντοι και οι 6 ασίστ του δεν έφτασαν στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σκαριόλο πήρε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, και παρότι μπήκε μπροστά με 12 στη β’ περίοδο (17-29) η Βιλερμπάν επέστρεψε στο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας στο ξεκίνημα του β’ μέρους (39-39). Η Βίρτους απάντησε με άμυνα, δεχόμενη μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι πήρε και πάλι προβάδισμα (48-55) για να σφραγίσει την υπεροχή της στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Οι Ιταλοί έφτασαν και στο +15 παίρνοντας τη νίκη χωρίς πρόβλημα.

Στο 11-12 η Βίρτους που μαζί με την Εφές είναι στη 11η-12η θέση, στο 8-15 και προτελευταία μαζί με Μιλάνο και Παναθηναϊκό. Ο Μπελινέλι είχε 21 πόντους με 4/8 τρίποντα, με τον Κορντινιέ να προσθέτει 10-5-5.

Δεκάλεπτα: 14-21, 37-39, 48-55, 64-77

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 2, Νουά 10(5/7 δίποντα), Μποστ 9(2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καχούντι 8(2/4 τρίποντα), Ρισασέ, Ντε Κολό 15(2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Φαλ 11(4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 5, Ομπασόχαν 2, Πονς 2

Βίρτους Μπολόνια (Μεσίνα): Κορντινιέ 10(1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνιον 6(1 τρίποντο, 3 ασίστ), Μπελινέλι 21(4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Παγιόλα 5(1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάκο 4(5 ριμπάουντ), Ζαϊτέ 4, Σενγκέλια 10(4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 7(1), Μίκι 5, Γουίμς 5(1/3 τρίποντα)