Προμηθέας-Καρδίτσα 76-66: Έκτη σερί νίκη για τους ανεβασμένους Πατρινούς (vid)

Με εξαίρεση ένα δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ήταν καλύτερος από την Καρδίτσα και με τη νίκη του στην Πάτρα έφτασε τις έξι σερί στη Basket League.

Ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα 20-14 στο ξεκίνημα αλλά η Καρδίτσα απάντησε με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-7 στη β’ περίοδο, όταν με εξαιρετική άμυνα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 8 (27-35).

Η απάντηση του Προμηθέα ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού η επίθεση λειτουργούσε υποδειγματικά, με αποτέλεσμα τους 31 πόντους και την –εκ νέου- αλλαγή σκηνικού στο 30ο λεπτό (58-51). Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Χριστόπουλου δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, προηγήθηκαν μέχρι και με 10 (70-60) και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη.

Ο Κουλμπόκα ήταν πρώτος σκόρερ του Προμηθέα με 18 πόντους, με τον Κάουαν να προσθέτει 11 πόντους και 6 ασίστ. Στο 9-6 οι Πατρινοί μαζί με το Περιστέρι. Είκοσι λάθη και δέκα χαμένες βολές (12/22) στοίχισαν στην Καρδίτσα που βρίσκεται στο 2-13, με τους Γκάλινατ (17π) και Γ. Αγραβάνη (12π, 11ρ) να ξεχωρίζουν.

Δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 11 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος, Σίμπσον 14 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χογκ 13 (6/8 δίποντα), Κουλμπόκα 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 6 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Τόμασον 6 (1/9 σουτ, 4 ασίστ)

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 9 (3/6 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 12 (5/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκιουσέλης 3 (1), Γουέστ 6 (2), Γκάλινατ 17 (2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/6 βολές), Πριτζέτ 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 σουτ), Αθηναίου 4, Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Προμηθέας – Καρδίτσα 76-66 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMi8wNC8xNy8yM181NF82M2RlOTRhYWVhZjIyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M38S”,”uploadDate”:”2023-02-04T17:26:43.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cq9y92g76721″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}