Μονακό-Ρεάλ Μαδρίτης 91-95: Με μυθικό Χεζόνια απέδρασε από το Μόντε Κάρλο (vid)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μάριο Χεζόνια (30 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα (95-91) από την έδρα της Μονακό, εξασφαλίζοντας παράλληλα το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ρεκόρ καριέρας από τον Κροάτη σε πόντους και ασίστ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Ρεάλ να έχει τον πρώτο λόγο στα επόμενα λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μερένγχές να κάνουν σερί και πήραν τα ηνία του αγώνα, για αυτό και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-46).

Αν και οι Μαδριλένοι πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 21′ λεπτό (51-46), η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβασε ταχύτητα και ήταν στο +7 σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (60-53, 25′ λεπτό). Η ισπανική ομάδα έκανε ένα επί μέρους σκορ 17-11 στα επόμενα πέντε λεπτά, με τους Μονεγάσκους να βρίσκουν απαντήσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-70). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά να μην ξεφεύγει στην διαφορά λόγω της πίεσης των γηπεδούχων. Η ισπανική ομάδα βρήκε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 95-91.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Χεζόνια και Μούσα με 30 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Οκόμπο με 23 και 16 πόντους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Λάτισεβς, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 46-50, 71-70, 91-95

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 7(3/3 δίποντα), Οκόμπο 16(2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μονέκε 4, Λόιντ 4(0/4 τρίποντα), Μπλοσομγκέιμ 6, Ντιαλό 15(6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μοτιεγιούνας 7, Ουατάρα 3(1/3 τρίπονα), Χολ 6(6 ριμπάουντ), Τζέιμς 23(9/14 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7 ασίστ).

ΡΕΑΛ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 3(1 τρίποντο, 3 λάθη), Κοζέρ, Χάνγκα 7(2/3 τρίποντα), Χεζόνια 30(5/7 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 13(3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πουαριέ 2, Κορνελί 2, Ταβάρες 3(6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γιουλ 10(3/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλι 9(3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούσα 14(4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ)