Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 72-70: Αγχώθηκε αλλά νίκησε (vid)

Με σουτ του Χίγκινς στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς η Μπαρτσελόνα νίκησε την σκληροτράχηλη Μπάγερν.

Σε ένα ματς που οι άμυνες κυριάρχησαν η Μπαρτσελόνα με σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα του Χίγκινς νίκησε τη Μπάγερν ενώ ταυτόχρονα βρέθηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της Euroleague.

To ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να παίζουν σε χαμηλό τέμπο. Εκεί η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 7-0 άνοιξε τη διαφορά και είδε τον Χίγκινς μερικά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου να γράφει το 21-14 που ήταν και αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

H Μπάγερν μπήκε στη δεύτερη περίοδο πολύ καλύτερα και με σερί 6-0 έφερε την αναμέτρηση στον πόντο (21-20). Οι Καταλανοί όμως βρήκαν τη λύση να ξεφύγουν ξανά με 8 πόντους (32-24) με σουτ του Βέσελι. Οι Βαυαροί παρόλα αυτά απάντησαν με ένα επιμέρους 9-2 και πήγαν στο ημίχρονο πίσω με μόλις έναν πόντο (34-33).

Και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήθελε να επιβάλλει τον ρυθμό της αλλά η Μπάγερν κρατούσε το ματς πολύ χαμηλά αφού η άμυνα της ήταν για σεμινάριο. Ταυτόχρονα και οι δύο μονομάχοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι με την τρίτη περίοδο να λήγει με τη Μπάρτσα μπροστά με 4 πόντους (51-47).

Οι Μπλαουγκράνα όμως ήθελαν να μην πάνε το ματς στο τελευταίο αγχωτικό τρίλεπτο και με ένα επιμέρους 10-4 πήρε διψήφια διαφορά (61-51).Αλλά η Μπάγερν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ένα λεπτό πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 70-70. Ο Χίγκινς με σουτ από κοντινή απόσταση έκανε το 72-70 στα 22,5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η Μπάγερν είχε την τελευταία επίθεση αλλά ο Γιάραμαζ ήταν άστοχος με τους παίκτες του Σάρας να πανηγυρίζουν τη νίκη που τους έφερε ξανά στην κορυφή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 34-33, 51-47, 72-70

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 10 (2), Βέσελι 10 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 5 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαπροβίτολα 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμπρίνες 7 (1), Χίγκινς 9 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίροτιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Βερτεμάτι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γουόλντεν 9 (2/5 σουτ, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίλι 2, Γουίνστον 4 (2/7 σουτ), Γκιφάι 4 (1/6 σουτ), Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 12 (2), Τσίπσερ, Βίμπεργκ 9 (1), Ρούμπιτ 10 (4/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/42 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 7/10 βολές, 40 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 20 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 18/38 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 16/17 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 14 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη