Εφές-Ζαλγκίρις 80-70: Κοντά στην οκτάδα και τώρα Ολυμπιακός για τους Τούρκους (vid)

Με οδηγό τον Γουίλ Κλάιμπερν και την άμυνά της ειδικά στο φινάλε, η Εφές πήρε τη νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις, την κράτησε κοντά της στη βαθμολογία και πλέον ετοιμάζεται για το ματς της Παρασκευής στο ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ίδιο δυναμικά το ματς και έφτασαν ισόπαλες στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-16 και τις άμυνες να κυριαρχούν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές πήρε το προβάδισμα και έπαιξε πιο άνετα επιθετικά, περιορίζοντας παράλληλα την επίθεση της Ζαλγκίρις, τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 38-28.

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις ανέτρεψε την κακή εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου και έφερε το ματς στο 55-49, αφού έβαλε δύσκολα στην επίθεση της Εφές.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι Τούρκοι δεν είχαν σκοπό να αφήσουν τη Ζαλγκίρις να κάνει το παιχνίδι της και πάλεψαν να κρατήσουν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Οι παίκτες της Ζαλγκίρις αντέδρασαν και μείωναν συνεχώς τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν νίκησαν με 80-70.

Ο Αμερικανός είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ με τους Ντάνστον (12-5) και Μίτσιτς (11π, 5ασ.) να ακολουθούν. Στο 11-11 η ομάδα του Αταμάν που έχει μία νίκη λιγότερη από τις ομάδες που «στριμώχνονται» στις θέσεις 6-8 με ρεκόρ 12-10 (Μπασκόνια, Ζαλγκίρις, Βαλένθια).

Μπραζντέικις (25-3-3) και Ουλάνοβας (15-3-2) οι κορυφαίοι των Λιθουανών.

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1), Μπομπουά 9 (1), Μπράιαντ 6 (6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κλάιμπερν 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάις, Μίτσιτς 11 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Εμπάιγ 4, Ζίζιτς 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή), Ντάνστον 12 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 8 (2), Χέιζ 6 (6 ριμπάουντ), Σμιτς 5 (1/5 τρίποντα), Μπιρούτις (0/5 δίποντα), Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 25 (6/10 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Πολονάρα 2, Ντίμσα 7 (1), Μπουτκεβίτσιους 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Ουλανόβας 15 (6/10 δίποντα, 3/3 βολές).