Άλμπα Βερολίνου-Μονακό 84-102 : Πάρτι των Μονεγάσκων στην Γερμανία (vid)

Άλμπα Βερολίνου-Μονακό 84-102  : Πάρτι των Μονεγάσκων στην Γερμανία (vid)

Η Μονακό επικράτησε εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 84-102  πήρε μια νίκη που της έδωσε ώθηση για την συνέχεια.

Από την άλλη η Άλμπα Βερολίνου συνέχισε το αρνητικό της σερί και παραμένει τελευταία στην βαθμολογία της Euroleague για την 22η αγωνιστική.

Το ματς :

Οι δύο ομάδες αμφότερες ξεκίνησαν το ματς με όπλο τους την επίθεση και είχαν αφήσει την άμυνα σε δεύτερη μοίρα, κάτι που μαρτυρά και το σκόρ του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με 24-22 υπέρ των Γερμανών.

Οι Μονεγάσκοι , βρήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τα αδύναμα σημεία της Άλμπα και έκλεισαν την άμυνα τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-55.

Στην επανάληψη η Μονακό συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, μην αφήνοντας τους Γερμανούς να κάνουν το παιχνίδι τους και τους περιόρισαν επιθετικά και πήγαν στη τέταρτη περίοδο με το 54-73 υπέρ τους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους φιλοξενούμενους αφού το μόνο που έκαναν ήταν να κρατήσουν μια απόσταση ασφαλείας στην διαφορά, που όλο και μεγάλωνε υπέρ τους, και να περιμένουν την λήξη που τους βρήκε νικητές με 84-102.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-51, 54-73, 84-102

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 16 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιθ 5 (1), Ντέλοου 3 (1), Γουέτζελ 17 (7/12 δίποντα, 3/4 βολές), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 4, Ολίντε, Κουμάτζι 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές), Τίμαν 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλατ 4 (0/6 σουτ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ζούσμαν 2

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 12 (3/5 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ασίστ), Μονέκε 6 (4 ριμπάουντ), Λόιντ 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 3 (1/6 σουτ), Μακουντού 2, Ντιάλο 8 (1), Μοτιεγιούνας 22 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουαταρά 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Στραζέλ 2, Χολ 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, Μπράουν