Βαλένθια – Μπάγερν 82-73: Παρέμειναν σε τροχιά οκτάδας οι Ισπανοί (vid)

Σημαντική νίκη για την οκτάδα πέτυχε η Βαλένθια που επικράτησε σε ένα πολύ κλειστό ματς της Μπάγερν Μονάχου.

Η Βαλένθια με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο επιβλήθηκε της Μπάγερν και έδειξε πως θα παλέψει μέχρι τέλους για την είσοδό της στα playoffs.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται χέρι – χέρι στο σκορ με τη Βαλένθια να βρίσκεται μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 16-14 έπειτα από καλάθι του Έβανς.

Το σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Αυτή που πήγε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα ήταν η Βαλένθια με τρίποντο στη λήξη από τον Λόπεθ – Αροστέγκι (33-32).

Και στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ καθώς τα πολλά φάουλ και οι πολύ καλές άμυνες δεν έδιναν ρυθμό στο ματς. Η Βαλένθια πάντως μπήκε με +5 στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού ο Έβανς στη λήξη με τρίποντο έγραψε το 61-56.

Οι Ισπανοί όμως πάτησαν στην τελευταία περίοδο το γκάζι αφού με συνεχόμενα τρίποντα των Πρέπελιτς και Έβανς έφτασαν πολύ νωρίς στο +17 (75-58). Αυτό ήταν το σημείο «κλειδί» αφού παρά τις προσπάθειες των Βαυαρών, οι γηπεδούχοι πήραν μια πολύτιμη νίκη με σκορ 82-73 και παρέμειναν σε τροχιά οκτάδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 33-32, 61-56, 82-73.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 4 (1), Κλαβέρ (5 ριμπάουντ), Πουέρτο 7, Πρέπελιτς 10 (1), Πραντίγια 6, Γουέμπ 2 (0/6 τρίποντα), Λόπεθ – Αροστέγκι 10 (2), Τζόουνς 11 (1), Ράντεμπο 14 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έβανς 9 (3/4 τρίποντα), Αλεξάντερ 9.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 4 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 4 (3 λάθη), Σίλι 6 (1), Γουίνστον 22 (6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Γκιφάι 14 (2), Χάντε 5 (1), Μπόνγκα 5 (1), Γιάραμαζ 4 (0/3 τρίποντα), Βίμπεργκ, Ρούμπιτ 3 (1/6 δίποντα, 1/2 βολές), Γκιλέσπι 6 (6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/34 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 16/18 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 18/37 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/14 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.