Γαλατάσαραϊ-ΑΕΚ 71-81: Με σούπερ τριάδα πέρασε από την Κωνσταντινούπολη (vid)

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στη φάση των 16 του Champions League που χάρη στους εξαιρετικούς Φλιώνη, Μίτσελ και Στρέλνιεκς υπέταξε τη Γαλατά μέσα στο σπίτι της.

H Ένωση έκανε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, έφερε τα πράματα εκεί που ήθελε και με ψυχραιμία και σωστές επιλογές στα τελευταία λεπτά, πήρε το «διπλό». Νίκη μεγάλης αξίας αφού είχε προηγηθεί η πολύ κακή βραδιά στη Μάλαγα και οι «κιτρινόμαυροι» ήθελαν ένα καλό αποτέλεσμα πριν επιστρέψουν στην έδρας τους.

Στο πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να φτιάχνει υπέρ της μομέντουμ. Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά, με την ΑΕΚ να παίζει πολύ καλά στο επιθετικό κομμάτι, σκοράροντας 26 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο. Το 55-61 λίγο πριν το 30’ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς με την ΑΕΚ να μη χάνει ποτέ το προβάδισμα από εκεί και πέρα.

Παρότι η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη έμενε πάντα κοντά, ο «δικέφαλος» δεν έχανε τη συγκέντρωσή του και με άμυνα που έδωσε μόλις τρεις πόντους στη Γαλατά στο τελευταίο τρίλεπτο, στο φινάλε πήρε και διαφορά.

Παρά μία ασίστ, τριπλ νταμπλ για τον Δημήτρη Φλιώνη που είχε 11-10-9 συν δύο κλεψίματα και δύο μόλις λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ για τον Μίτσελ με 19-13 και 18 πόντοι με 4/6 τρίποντα από τον Γιάνις Στρέλνιεκς. Στο 1-1 πλέον και οι δύο ομάδες με την ΑΕΚ να υποδέχεται τη Λιμόζ στην 3η αγωνιστική.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.

Γαλατάσαραϊ (Πιστιόλης): Καλέιρο 10 (2), Ένις 18 (3/10 τρίποντα), Καμπατζά 11 (1), Κοκσάλ 10 (2/7 τρίποντα), Ράσελ 6 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Φλόιντ 2, ΜακΓκι 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Μουσταφά 2, Ρίστιτς 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 7 (1), ΜακΓκριφ 4, Μίτσελ 19 (8/12 δίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 8 (2/11 σουτ, 2/2 βολές), Φρέιζιερ 3 (1), Γόντικας, Μάιλς 3 (1/8 σουτ), Παπαδάκης 6 (2), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 18 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Ξανθόπουλος 2.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Γαλατασαράι – ΑΕΚ 71-81 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Γαλατασαράι – ΑΕΚ 71-81″,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMS8zMS8xOS8xMF8xNl82M2Q5Njc5ODU5ZmZiLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M16S”,”uploadDate”:”2023-01-31T19:09:04.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cq6m0jtsp095″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}