Προμηθέας- Κολοσσός 80-76: Μεγάλη νίκη αλλά παραλίγο… «αυτοκτονία» για τους Πατρινούς (vid)

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, με τον Κολοσσό να επιστρέφει από το -19, ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-76, να καλύψει τη διαφορά του πρώτου ματς (69-67) και να βλέπει πλέον τετράδα.

Oι Ροδίτες άργησαν να μπουν στο παιχνίδι, όμως όταν βρήκαν ρυθμό μετέτρεψαν το 59-40 του 25′ σε 71-72 στο 38′, δεν κατάφεραν όμως να πάρουν τη νίκη, με τον Προμηθέα να είναι πιο ψύχραιμος στο φινάλε και να φτάνει στην επικράτηση, αλλά και στην υπερκάλυψη της διαφοράς, και πλέον να βλέπει τετράδα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες με ρεκόρ 8-6.

Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς ήταν ο Τζο Τόμασον με 24 πόντους, με τον Τζορτζ Κόντιτ να προσθέτει άλλους 14. Στους 12 ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς.

Από την πλευρά του Κολοσσού, πρωταγωνιστής ήταν ο Τζέιμς Γιανγκ με 18 πόντους, με τον Κρις Κόφι να έχει άλλους 15. Στους 13 ο Χάρης Γιαννόπουλος και στους 12 ο Μανώλης Χατζιδάκης.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό στην εκκίνησή του, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν σκορ και τις άμυνες να είναι σκληρές και να πρωταγωνιστούν. Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-2 στο 4′, με τον Κολοσσό να «μαζεύει» άμεσα τη διαφορά και να προηγείται μάλιστα στο φινάλε του δεκαλέπτου με 11-12.

Εντελώς διαφορετική ωστόσο ήταν η εικόνα στη δεύτερη περίοδο, με τους Πατρινούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, την ίδια στιγμή που οι Ροδίτες δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα, με τον Προμηθέα να ανοίγει σταδιακά τη διαφορά και να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό στο 15′ (30-20), έχοντας τον Τόμασον σε μεγάλη μέρα με 15 πόντους ήδη. Το ημίχρονο μάλιστα βρήκε τους γηπεδούχους στο +14 (46-32), με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 35-20.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η τρίτη περίοδος, με τον Προμηθέα να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και την αναμέτρηση και με τον Ντάγκουμπιτς (12 π.) να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση των Πατρινών, να φτάνουν για πρώτη φορά στις παρυφές των 20 πόντων (59-40 στο 25′). O Κολοσσός έδειξε σημάδια αντίδρασης και κατάφερε να μειώσει σε 60-49 στο τέλος του δεκαλέπτου, μένοντας «ζωντανός» στην αναμέτρηση.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Παπαθεοδώρου συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους Ροδίτες να έχουν αλλάξει εντελώς εικόνα και να «τρέχουν» ένα εντυπωσιακό 14-6, φτάνοντας στο 35′ σε απόσταση αναπνοής (66-65) και μπαίνοντας για τα καλά και πάλι στο ματς, με τον Γιανγκ να κάνει «όργια» στο παρκέ με 18 πόντους. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε θρίλερ, με τον Κολοσσό στο 38′ να παίρνει μετά από πολύ ώρα προβάδισμα με 71-72, με τον Προμηθέα όμως να απαντά άμεσα και με σερί 5-0 στα 44″ να προηγείται με 76-72. Οι Ροδίτες μείωσαν στα 27″ σε 76-72, με τον Κοντίτ με κάρφωμα στα 14″ να δίνει και πάλι προβάδισμα με 4 πόντους (78-74) στους Πατρινούς. Ο Κόφι στα 6″ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 78-76, με τον Κουλμπόκα και πάλι από την γραμμή να γράφει το τελικό 80-76 και να δίνει τη νίκη και τη διαφορά στον Προμηθέα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Προμηθέας – Κολοσσός 80-76 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Κολοσσό. “,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8yOC8xNy8yOF8zN182M2Q1NWI0NTdiZmNhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M47S”,”uploadDate”:”2023-01-28T17:32:03.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cq3yhn5cqp49″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 10 (0/3 τρίποντα, 9 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μουράτος 8 (2), Χογκ 5, Κουλμπόκα 6 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κόντιτ 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκίκας (0/5 σουτ, 4 ασίστ), Τόμασον 24 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Τανούλης 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 9 (3/10 σουτ, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χατζηδάκης 12 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 3 (1/7 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Ιορδάνου, Κένταλ, Μορέιρα 2, Τζέιμς 18 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόφι 15 (6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τιγκ 4 (1/7 σουτ), Γιαννόπουλος 13 (3/5 τρίποντα).