Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν 78-79: Απάντησε με το ίδιο νόμισμα (vid)

Η Παρτιζάν ήταν η μεγάλη νικήτρια του σερβικού ντέρμπι αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 78-79.

Με τους ΛεΝτέι και Έξουμ που πέτυχαν 20 πόντους αντίστοιχα η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πήρε το σερβικό ντέρμπι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Λούκα Βιλντόζα που πέτυχε 26 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Παρτίζαν να πατάει αρκετά καλύτερα και να ελέγχει πλήρως στο ματς παρόλα αυτά το ματς ήταν κλειστό και το σκορ στο 10’ μετά από τρίποντο στη λήξη του χρόνου από τον Βιλντόζα ήταν στο 18-20.

Ομοίως και η δεύτερη περίοδος όπου η ομάδα του Ομπράντοβιτς κάθε φορά που ο Ερυθρός Αστέρας έφερνε τον αγώνα στο σουτ έβρισκε τις λύσεις και ξέφευγε στο σκορ. Λίγα δευτερόλεπτα κιόλας πριν το ημίχρονο ο ΛεΝτέι με τρίποντο άνοιξε την διαφορά στο +8 (37-45) με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στη φλεγόμενη Στάρκ Αρίνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με όπλο την άμυνα επανήλθε ξανά στο παιχνίδι αλλά η Παρτιζάν πάλι βρήκε τις λύσεις και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά ενός τριπόντου στην τελευταία περίοδο (54-57).

Σε αυτή έγινε ένα πραγματικό θρίλερ με τον ΛεΝτέι να έχει πάρει την ομάδα του Ζοτς στις πλάτες του και με τους Πάντερ και Έξουμ να είναι ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών η Παρτιζάν έφυγε νικήτρια με σκορ 78-79 απαντώντας με το ίδιο νόμισμα στην ήττα του πρώτου γύρου από τον αιώνια αντίπαλο Ερυθρό Αστέρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 16/33 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 19/21 βολές, 36 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά + 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 15/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 19/23 βολές, 30 ριμπάουντ ( 19 αμυντικά + 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 26 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Λαζάρεβιτς 2 , Μίτροβιτς 2 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάζιτς , Ντόμπριτς 13 (3) , Ιβάνοβιτς 2 , Νέντοβιτς 23 (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές) , Μάρκοβιτς , Κούζμιτς , Πετρούσεβ 8 (10 ριμπάουντ, 2 λάθη) , Μπέντιλ 2

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 20 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Αβράμοβιτς 3 (4 ασίστ), Πάντερ 6 (1) , Σμάιλαγκιτς 7 (4 ριμπάουντ) , Παπαπέτρου (3 ριμπάουντ, 1 ασίστ) , Έξουμ 20 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Νάναλι 3 (1), Λεσόρ 13 (8 ριμπάουντ) , Τριφούνοβιτς (2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Άντζουσιτς 2 (2 κλεψίματα) , Μαντάρ 5 (1)