Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 91-86: Με Γιούλ πήρε το «κλάσικο» η Βασίλισσα (vid)

Η Ρεάλ χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Γιούλ πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Σε ένα ματς διάρκειας 2 ωρών και 20 λεπτών η Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Γιούλ που θύμισε άλλες εποχές με 19 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Ντεκ που είχε 23 πόντους επικράτησε της Μπαρτσελόνα και έπιασε προσωρινά κορυφή.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να είναι κυριαρχική σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ. Οι Σατοράνσκι και Βέσελι μπήκαν καυτοί και βοήθησαν την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να κάνει double score (9-18). Όμως η Ρεάλ αντέδρασε και με τους Σέρχι Ροντρίγκες και Γκάμπριελ Ντεκ επέστρεψε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (16-20).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό στην αρχή όμως ο Ρούντι Φερνάντες βοήθησε τη Βασίλισσα να φέρει το ματς στο 30-33. Η Μπαρτσελόνα όμως με τρίποντα των Σατοράνσκι και Λαπροβίτολα ξέφυγε ξανά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 32-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν μια μίνι αντεπίθεση και με σουτ του Ροντρίγκες το ματς ξαναπήγε σε απόσταση αναπνοής (42-44). Όμως η Μπαρτσελόνα με ένα απίστευτο κρεσέντο τριπόντων στο 30’ ήταν πάλι μπροστά με 9 (50-59).

Η Ρεάλ όμως με μπροστάρη τον Γιούλ στα μέσα της τελευταίας περιόδου έφερε για άλλη μια φορά το παιχνίδι στο καλάθι (63-65) και λίγα δευτερόλεπτα μετά με απίστευτο τρίποντο ο αρχηγός της ομάδας του Ματέο η Βασίλισσα πήρε το προβάδισμα με 69-67. Εκεί το ματς έγινε το απόλυτο θρίλερ και με αλλεπάλληλα λάθη από τις δυο ομάδες ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (73-73).

Σε αυτό μίλησε ο Μούσα που πέτυχε 11 πόντους κλειδώνοντας την μεγάλη νίκη της Ρεάλ απέναντι στην αιώνια αντίπαλό της, παρά την αντεπίθεσή της στο τέλος με 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73 (κ.δ.), 91-86 (παράταση)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γκος, Κοζέρ, Φερνάντεθ 6 (2), Χάνγκα, Χεζόνια 7 (1), Ροντρίγκεθ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντεκ 23 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Πουαριέ, Ταβάρες 10 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 μπλοκ), Γιουλ 19 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γιαμπουσέλε 4 (3 ριμπάουντ), Μούσα 18 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα (5 ριμπάουντ), Σανλί 6 (5 μπλοκ), Βέσελι 12 (3 λάθη), Κάλινιτς 8 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 8 (2), Αμπρίνες 9 (2), Χίγκινς 10 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 17 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Νάτζι 2 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 24/48 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/21 βολές, 34 ριμπάουντ (21 επιθετικά – 13 αμυντικά), 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 20 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/38 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 12/16 βολές, 38 ριμπάουντ ( 26 επιθετικά – 12 αμυντικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 25 λάθη, 5 μπλοκ