Άλμπα Βερολίνου-Βαλένθια 88-94: Και στο τέλος κερδίζει η Βαλένθια (vid)

Η Άλμπα Βερολίνου φιλοξένησε τη Βαλένθια για την 21η αγωνιστική της Euroleague και γνώρισε την ήττα με 88-94 μετά από μια σκληρή μάχη. Έτσι η ισπανική ομάδα έμεινε σε τροχιά οκτάδας, αφού σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη.

Σε υψηλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τη Βαλένθια να παίρνει τα ηνία στο σκορ, όμως, η άμυνα της Άλμπα συνήλθε και ήταν αποτελεσματική. Το σκορ εναλλάσσονταν συνεχώς, και βρήκε την γερμανική ομάδα μπροστά με 25-24 στην πρώτη περίοδο.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, όμως η Βαλένθια προς το τέλος του δεκαλέπτου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και πήγε στα αποδυτήρια με το 47-50 υπέρ της.

Η Άλμπα βγήκε πιο δυνατή στο τρίτο δεκάλεπτο, θέλοντας να πάρει εκ νέου τα ηνία στο σκορ και μετά από δύσκολες μονομαχίες το κατάφερε και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (68-67).

Η Βαλένθια προσπάθησε και πάλι να πάρει τον έλεγχο, αλλά δυσκολευόταν αρκετά. Εντέλει βρήκε τις λύσεις που έψαχνε και σε κρίσιμο σημείο, ανέβασε τη διαφορά στο 83-88, 39″ πριν το τέλος. Παρά τις προσπάθειες της, η Άλμπα δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς ξανά υπέρ της και έτσι οι Ισπανοί έφυγαν από το Βερολίνο με σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94.

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 25 (5/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρόσιντα 1 (4 ριμπάουντ) , Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Βέτζελ 2 , Ολίντι 2, Κουμάτζι 4 (2 κλεψίματα) , Τίμαν 17 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 7 (5 λάθη) , Λάμερς 3 , Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζούσμαν 11 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 20 (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ασίστ), Κλαβέρ, Πουέρτο 9 (2), Πρέπελιτς 3 91/3 τρίποντα, 5 ασίστ) , Πραντίγια 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουέμπ 8 (1) , Λόπεθ – Αροστέγκι 9 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τζόουνς 16 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ράντεμπο 7 (1) , Αλεξάντερ 14 (4 ριμπάουντ)