Προμηθέας-Μπουντούτσνοστ 81-72: Μεγάλη νίκη με μυθικό Κουλμπόκα (vid)

Ακόμα πιο ψηλά στον Β’ όμιλο του EuroCup ο Προμηθέας που με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να κάνει σούπερ ματς, πήρε τη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ στην Πάτρα.

Ο Λιθουανός τελείωσε το ματς με 30 πόντους με 5/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 5/5 βολές, είχε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μόλις ένα λάθος σε 26:35!

Όπως είναι φυσικό ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, έχοντας πίσω του τη σπουδαία τριάδα των Κάουαν (8π, 10ασ.), Ντάνγκουμπιτς (15π), Χογκ (13π).

Ο Προμηθέας ανάγκασε τους Μαυροβούνιους σε 16 λάθη και κάπως έτσι άρχισε να χτίζει διαφορά στο β’ δεκάλεπτο πηγαίνοντας στο ημίχρονο με +8 (41-33). Οι Πατρινοί πίεσαν ακόμα περισσότερο στο β’ ημίχρονο, και με 10-0 σερί έφτασαν το +15 ελέγχοντας απόλυτα το ματς. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο στην τέταρτη περίοδο (πέραν του τελικού σκορ) και έτσι ο Προμηθέας «έπιασε» την Μπουντούτσνοστ στο 7-5, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται 4η και 5η θέση.

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-33, 63-50, 81-72

Προμηθέας Πάτρας (Χριστόπουλος): Κάουαν 8 (2/3 τρίποντα, 10 ασίστ) , Μουράτος , Ντάνγκουμπιτς 15 (1/3, 4 ριμπάουντ), Σίμπσον 9 (3) , Χογκ 13 (4 ριμπάουντ) , Κουλμπόκα 30 (5/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Κόντιτ 4 (5 ριμπάουντ), Λάγιος, Γκίκας , Τόμασον 2 , Τανούλης, Πλώτας

Μπουντούτσνοστ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 14 (4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Μπελ – Χέινς 6 (7 ασίστ, 5 λάθη) , Άτιτς 2, Καμπά 10 (12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λάζιτς 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντρόμπνιακ , Πόποβιτς 14 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Καμένιας, Γκριν 16 (2)