Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 73-60:  Ερυθρόλευκος «Βασιλιάς» (vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Ρεάλ Μαδρίτης (73-60) και την έπιασε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να κατακτήσουν το 13ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν και πλέον σε οποιαδήποτε ισοβαθμία με τους Ισπανούς θα υπερτερούν. Εκπληκτικός ο Γουόκαπ με 18 πόντους, αλλά και ο Μπλακ, ο οποίος σε 15 λεπτά είχε πέντε πόντους, εννιά ριμπάουντ και πολλές κερδισμένες μάχες αμυντικά.

Μία σου και μία μου ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλοντας να «χτυπήσει» κοντά στο καλάθι μήπως και φθείρει τον Ταβάρες είχε λίγες προσπάθειες από την περιφέρεια. Όταν οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν στο παιχνίδι τους και το μακρινό σουτ, «έχτισαν» διαφορά έξι πόντων (14-8). Η παρουσία του Ταβάρες δέσποζε στο «ζωγραφιστό» και με όπλο της τον θηριώδη σέντερ η Ρεάλ μείωσε στο καλάθι (14-12). Όταν ο τελευταίος πήγε στον πάγκο ο Ολυμπιακός βρήκε πιο εύκολα πόντους και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (19-14).

Τα τρίποντα και τα χαμένα ριμπάουντ αποτέλεσαν την Αχίλλειο πτέρνα των γηπεδούχων, οι οποίοι έμειναν άποντοι για δυόμισι λεπτά και παράλληλα πίσω στο σκορ με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (19-20). Ο Μακίσικ ανέλαβε δράση για τους «ερυθρόλευκους» και έδωσε λύσεις επιθετικά, ενώ με το τρίτο τρίποντο του Γουόκαπ σε πέντε προσπάθειες ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με οκτώ πόντους (36-28).

Ο Κοζέρ με ένα τρίποντο και μία ασίστ στον Ταβάρες βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου η Ρεάλ Μαδρίτης να επιστρέψει στο ματς (45-40), ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0 και ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +12 (52-40). Οι Ισπανοί αντιμετώπιζαν μεγάλα προβλήματα απέναντι στην άμυνα της ελληνικής ομάδας στα τελευταία λεπτά και το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν ήταν να πάνε στην τελευταία περίοδο στο -10 (54-44).

Η Ρεάλ Μαδρίτης θέλησε να πιέσει για να πλησιάσει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, όμως ο Μπλακ ήταν απίστευτος και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Τα επιθετικά του ριμπάουντ έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στην ομάδα του, ενώ αμυντικά δεν άφησε τον Ταβάρες και τους υπόλοιπους ψηλούς των Ισπανών να δράσουν. Από την άμυνα ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και στην επίθεση διατηρώντας σταθερά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Το τελικό 73-60 έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση μαζί με τη σημερινή του αντίπαλο και τις Φενέρμπαχτσε, Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 18 (3), Κέιναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 4, Σλούκας 11 (1), Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 5, Μπολομπόι 2, Πίτερς, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 8

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ, Χάνγκα 2, Χεζόνια 9 (1), Ντεκ 4, Πουαριέ 4, Κορνελί 2, Ταβάρες 12, Γιουλ 6, Γιαμπουσέλε 6, Μούσα 12 (1)