Βαλένθια-Παρτιζάν 89-81: Νίκη για τους Ισπανούς με εξαιρετικό Ντούμπλιεβιτς (vid)

Η Βαλένθια φιλοξένησε την Παρτιζάν στην έδρα της για την 20η αγωνιστική της Euroleague παίρνοντας τη νίκη με τον Ντούμπλιεβιτς να είναι σε εξαιρετική βραδιά, αφού σημείωσε 20 πόντους.

Στον αντίποδα ο Εξουμ ήταν ο καλύτερος παίκτης της Παρτιζάν καθώς έβαλε 22 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί ώστε να φέρουν την νίκη.

Η Βαλένθια ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αφού έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-18, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (47-37).

Στην τρίτη περίοδο η Βαλένθια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στο +11 (69-58), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς παραλίγο να κάνει επική ανατροπή, αφού 2:56 πριν την λήξη μείωσε στους τέσσερις (80-76).

Οι Ισπανοί, στο φινάλε βρήκαν ξανά τον εαυτό τους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς που είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Τζέιμς Ουέμπ να ακολουθεί με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 47-37, 69-58, 89-81

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 4, Πουέρτο 9, Πρέπελιτς 2, Πραντίγια 8, Γουέμπ 17, Λόπεθ – Αροστέγκι 2, Τζόουνς 13, Φεράντο 3 , Ράντεμπο 9 , Ντούμπλιεβιτς 20 Αλεξάντερ 2, Μαρί.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 7, Αβράμοβιτς, Πάντερ 14, Σμάιλαγκιτς 7, Παπαπέτρου 3, Έξουμ 22, Νάναλι 5, Λεσόρ 8, Τριφούνοβιτς 9 Άντζουσιτς 6, Μαντάρ.