Ρίτας-ΠΑΟΚ 82-63: «Σίγησε» στο δεύτερο και αποκλείστηκε

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε στο δεύτερο ημίχρονο να διατηρήσει την απόδοση που είχε στα πρώτα δύο δεκάλεπτα και γνώρισε την ήττα από τη Ρίτας με 82-63. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με τη δεύτερη ήττα του στη σειρά αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ρίτας – ΠΑΟΚ | 82-63 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Ρίτας – ΠΑΟΚ | 82-63 | HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMS8xNy8yMS80MF8wOF82M2M3MTViODI1YjI3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M57S”,”uploadDate”:”2023-01-17T21:41:49.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpushegvmk3d”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Να «χτυπήσει» από την περιφέρεια προσπάθησε ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με δύο εύστοχες προσπάθειες πίσω από τα 6,75 με τους Ράιλι και Μαργαρίτη δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγει στο σκορ (7-6). Το λέι απ του Σαλούστρου έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ελληνική ομάδα. Η Ρίτας αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Νορμάντας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το +3 (18-15).

Φρίντρικσον και Φόστερ αν και ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι όπως στο πρώτο παιχνίδι της σειράς. Παρόλα αυτά το σύνολο του Ζιμπένας με πλουραλισμό στην επίθεση πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στην αντίπερα όχθη ο Ράιλι με 13 πόντους και 3/6 τρίποντα είχε κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα της Ρίτας διατηρώντας τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ. (41-37).

Ο Φόστερ πάτησε γκάζι μετά τη διακοπή και συνδέθηκε με το καλάθι του «Δικεφάλου του Βορρά» διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα του Άρη Λυκογιάννη. Ο Αμερικανός άσος σημείωσε 11 πόντους στην 3η περίοδο (4/5 διπ. και 1/1 τριπ.) και έδωσε το έναυσμα για την πρόκριση. Ο Ράιλι σίγησε επιθετικά, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει εύκολους πόντους με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 13 πόντους (63-50).

Για κάτι περισσότερο από δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι και έδωσαν την ευκαιρία στη Ρίτας να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους (67-50). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αμυντικά, όχι όμως και επιθετικά χάνοντας πολλές ευκαιρίες να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και της πρόκρισης. Οι Λιθουανοί διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας (82-63) και κατέκτησαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Γκιέντριους Ζιμπένας): Εκόντας 16 , Φόστερ 19 (3), Λεκούνας, Νορμάντας 7 (1), Ρατζεβίτσιους 6 (1), Φρίντρικσον 12 (1) , Καϊρίς 6 , Μασιούλις 3 (1) , Βάραντι 8 (2), Γουίλιαμς 2 , Ουλέσκας 3 (1)

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 8 (1) , Χαντς 5 , Μαργαρίτης 6 (2), Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης , Τσιακμάς 3 (1), Κακλαμανάκης, Ράιλι 21 (5), Σάιμπερτ 3 (1), Καμπερίδης , Σαλούστρος 7 (1), Ρένφρο 4