Παναθηναϊκός – Μακάμπι 88-86: Πήρε το «θρίλερ» του ΟΑΚΑ (vid)

Ο Παναθηναϊκός σε ματς θρίλερ νίκησε με 88-86 τη Μακάμπι και έσπασε το αρνητικό σερί των 6 συνεχόμενων ηττών.

Με κορυφαίους τους Λι και Μπέικον που πέτυχαν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα και τον Γουίλιαμς να ευστοχεί σε τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα της συνάντησης, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε των Ισραηλινών στο ΟΑΚΑ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ρυθμό με το σκορ να είναι στο πρώτο πεντάλεπτο ισόπαλο (11-11). Εκεί με 5 σερί πόντους του Παπαγιάννη και ένα τρίποντο του Λι οι Πράσινοι έκαναν ένα σερί 10-2 και ξέφυγαν με 8 (21-13). Η Μακάμπι πίεσε προς το τέλος αλλά ο Μπέικον με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου έγραψε το 24-17.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε νωθρά για τον Παναθηναϊκό. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Ισραηλινοί που με τον Μπόλντγουιν κύριο εκφραστή έκαναν ένα σερί 9-2 και ισοφάρισαν το ματς σε 26-26. Σε αυτό το σημείο το Τριφύλλι στηρίχθηκε αρχικά στον Γουίλιαμς που ήταν κυρίαρχος κάτω από το καλάθι των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια στον Λι που έβγαλε δύο καλές άμυνες που δημιούργησαν μια διαφορά 8 πόντων στο ημίχρονο του αγώνα (45-37).

Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του λαού μπήκε πολύ αποφασισμένη και με σύμμαχο την σφιχτή άμυνα ζώνης σε συνδυασμό με την κακή κυκλοφορία μπάλας από τους παίκτες του Ράντονιτς έφερε το ματς ξανά στον πόντο (54-53).

Ο Παναθηναϊκός άντεχε με τρελά τρίποντα του Λι που ήταν όμως αρκετά να ξυπνήσουν τους συμπαίκτες του. Αυτό δημιούργησε ένα επιμέρους σκορ 9-2 υπέρ των γηπεδούχων, που έκλεισαν την περίοδο στο +7 με σκορ 65-58.

Το τελευταίο ημίχρονο όμως έγινε από την αρχή θρίλερ. Σε αυτό συνέβαλαν οι Κόλσον και Μπόλντγουιν με τη Μακάμπι να φτάνει αρχικά σε απόσταση αναπνοής (69-68) και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά (71-72). Σε αυτό το κομμάτι ο Μπέικον έδειξε την ποιότητά του που απέφερε ένα σερί 9-0 στον Παναθηναϊκό (80-72). Ο Κόλσον όμως ήταν άχαστος και η Μακάμπι μέσα σε 2 λεπτά έκανε σερί 12-3 και πέρασε μπροστά (83-84).

Το τελευταίο λεπτό ήταν το απόλυτο θρίλερ αφού ο Γουόλτερς έβαλε δύο βολές για το 85-84 με τον Κόλσον με σουτ από κοντά να δίνει ξανά το προβάδισμα με 86-85. Οι Πράσινοι είχαν 25 δευτερόλεπτα και με μια πολύ καλά σχεδιασμένη επίθεση που κατέληξε σε τρίποντο του Γουίλιαμς στα 8¨ μπήκαν ξανά μπροστά με 88-86. Ο Μπόλντγουιν πήρε το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε και η ομάδα του Ράντονιτς πήρε μια νίκη βάλσαμο αφού έσπασε το σερί των 6 σερί ηττών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτες 9 (1), Λι 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα (0/3 σουτ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4 (0/2 δίποντα, 4/4 βολές).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 11 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 21 (8/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτι 8 (2/6 τρίποντα), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 29 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/34 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 18/22 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 25/42 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 9/10 βολές, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.