Αρμάνι – Ζαλγκίρις 61-66: Απόδραση δια χειρός Ουλάνοβας (vid)

Η Ζαλγκίρις άλωσε το Μιλάνο αφού επικράτησε με 66-61 της Αρμάνι που στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να κάνει μια απίστευτη ανατροπή.

Με πρωταγωνιστές τους Ουλάνοβας και Χέιζ που σημείωσαν 13 και 16 πόντους αντίστοιχα, η Ζαλγκίρις πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 66-61 στο Μιλάνο και παρέμεινε σε τροχιά playoffs.

To ματς ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να έχουν το πόδι στο γκάζι αφού από τα πρώτα λεπτά πήραν διψήφια διαφορά με 10 πόντους (6-16) την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (9-19).

Η Αρμάνι προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο επιστρέψει αλλά ο Κεβάριους Χέιζ είχε ζεσταθεί και με συνεχόμενους πόντους κρατούσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα μέχρι το ημίχρονο (27-37).

Οι δύο ομάδες δεν ήταν σε καλό επιθετικά βράδυ αλλά ο Χέιζ μαζί με τον Σμιτς δεν είχαν αντίπαλο σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ και η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου ανέβηκε στο +19 για τους Λιθουανούς (40-59).

Εκεί όμως ο διακόπτης έκλεισε για τη φιλοξενούμενη ομάδα και η Αρμάνι πήγε να πετύχει ίσως την ανατροπή της σεζόν στη Euroleague.

Αρχικά έκανε ένα σερί 10-0 και έφερε το ματς ξανά σε μονοψήφια νούμερα (50-59). Μπάρον και Τονούτ ευστόχησαν σε δύσκολα τρίποντα που έφεραν το ματς στους 5 (58-63) 1:30 πριν τη λήξη. Εκεί όμως ο Ουλάνοβας απάντησε με τρίποντο -μαχαιριά και η Ζαλγκίρις πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη με 66-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 8 (2/6 δίποντα, 4/6 βολές), Τόμας 5 (1), Λουγουαγού-Καμπαρό 4 (1/5 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1/4 τρίποντα), Τονούτ 8 (1), Μέλι 4 (8 ριμπάουντ), Μπάρον 11 (3/7 τρίποντα), Ρίτσι 5 (7 ριμπάουντ), Χολ 9 (2), Χάινς 4 (5 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 2 (1/4 δίποντα), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 16 (5/9 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιτς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 4 (2/10 σουτ), Πολονάρα 3 (1), Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 13 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 13/31 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 15/37 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 12/15 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 13 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη