Βίρτους Μπολόνια-Ολυμπιακός 83-85: Αρχηγών παρόντων, πάσα αρχή παυσάτω! (vid)

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη στη δύσκολη έδρα της Βίρτους Μπολόνια με 83-85, με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου να κάνουν ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, χαρίζοντας τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν πολύ μέτριοι στην Ιταλία, απέναντι σε μια πολύ σκληρή ομάδα όπως είναι η Βίρτους. Πραγματοποίησαν μια μέτρια εμφάνιση, αλλά οι συγκινητικοί Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου έκαναν άριστα τη δουλειά τους, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Αρχικές Πεντάδες

Βίρτους Μπολόνια: Λούντμπεργκ, Χάκετ, Οτζελέγιε, Σενγκέλια, Ζαϊτέ.
Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, παίρνοντας ένα πρώτο προβάδισμα με 10-2 στο 4′, έπειτα από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η Βίρτους αντέδρασε με ένα γρήγορο 5-0, φτάνοντας στο 9-12 στο 5′. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δικό τους 6-0 (9-18 στο 7′), αλλά η Μπολόνια είχε τις απαντήσεις, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλο (22-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να τρέξουν στο transition αλλά οι Ιταλοί δεν τους άφησαν. Τα πολλά λάθη έδιναν την ευκαιρία στη Βίρτους να βρίσκεται από κοντά (30-30 στο 15′). Οι Πειραιώτες παρέμεναν άστοχοι, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Σκαριόλο να περάσει μπροστά με 33-30 στο 17′. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με ένα 5-0 (33-35 στο 18′), κλείνοντας το δεκάλεπτο προπορευόμενος με 38-42.

Ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακό στο 25′ ήταν αρκετό για να «ξεφύγει» με +7 (43-50) με πρωταγωνιστές του Βεζένκοφ και Παπανικολάου. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μέχρι και το +10 (43-53 στο 26′), αλλά η Βίρτους αντέδρασε ξανά, μειώνοντας στους 6 (49-55 στο 27′) με τον Λούντμπεργκ. Στο 29′ με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο (49-60), κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 53-63.

Στο 34′ η Βίρτους «απείλησε» τον Ολυμπιακό, φτάνοντας τη διαφορά στο τρίποντο (64-67). Στο 36′ ο Τεόντοσιτς έβαλε μπροστά τους Ιταλούς έπειτα από αρκετή ώρα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν «κολλήσει» επιθετικά, ενώ έπαιρναν και χαμηλό βαθμό στην άμυνα. Παρόλα αυτά στο 37′ ο Βεζένκοφ πέτυχε μεγάλο γκολ-φάουλ (73-74), δείχνοντας τον δρόμο για την αντεπίθεση. Παπανικολάου και Βεζένκοφ είχαν πάρει από το χέρι τους «ερυθρόλευκους», παίρνοντας ένα ισχυρό προβάδισμα (77-82) με ”49 να απομένουν. Εν τέλει ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 83-85.

Οι πόντοι

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 6, Μπελινέλι, Παγιόλα 8 (1), Μπάκο 8, Ζαϊτέ 2, Λούντμπεργκ 6, Σενγκέλια 11 (1), Χάκετ, Μίκι 8, Ουίμς, Οτζελέγε 13 (2), Τεόντοσιτς 21 (5).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1), Κέιναν 2, Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 4, Πάπας, Φαλ 5, Βεζένκοφ 22 (3), Παπανικολάου 17 (4), Μπολομπόι, Πίτερς 3 (1), Μπλακ, ΜακΚίσικ 21 (1).