Φενέρμπαχτσε-Μπάγερν Μονάχου 79-71: Έπιασε 12αρι (vid)

Μία ντουζίνα νίκες έφτασε η Φενέρμπαχτσε, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου με 79-71.

Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη έκανε τα εύκολα δύσκολα και στο τέλος κινδύνεψε με την όγδοη ήττα. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 23 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής.

Με Ουίνστον και Ρούμπιτ σε κέφια στο ξεκίνημα του αγώνα οι Γερμανοί έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έβλεπαν τους αντιπάλους τους να κερδίζουν τις μάχες στο παρκέ. Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού της Φενέρ, ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (19-18).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, καθώς σε εκείνο το χρονικό σημείο η παρέα του Νικ Καλάθη έλεγξε την εναέρια κυκλοφορία, καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να αυξήσει τις κατοχές της. Η Μπάγερν με 6-0 σερί πλησίασε στον πόντο (40-39) 92 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, με τη Φενέρ να απαντάει με ένα δικό της 6-0 διαμορφώνοντας το τελικό 46-39 του πρώτου μέρους.

Τα επόμενα δύο δεκάλεπτα είχαν την ίδια εικόνα, αλλά άλλαζαν οι πρωταγωνιστές. Στην τρίτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε έκανε πάρτι στο γήπεδο εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμα και στους 23 (66-43), όμως το σύνολο του Τρινκιέρι κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Ο Ρούμπιτ είχε την ευκαιρία με καλάθι και φάουλ να μειώσει στο τρίποντο, αλλά αστόχησε από τη γραμμή των βολών μένοντας στο 75-71 40’’ πριν το τέλος. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν την απόσταση ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 22, Μπιρσέν 6 (1), Γουίλμπεκιν 11 (1), Έντουαρντς 9 (3), Χέιζ – Ντέιβις 4, Πιερ, Γκούντουριτς 8 (2), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 9 (3), Γουόλντεν 7 (1), Γουίνστον 12 (1), Γκιφάι 2, Χάντερ 2, Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 4, Χάρις 6, Ρούμπιτ 21 (1), Γκιλέσπι 6.