Βιλερμπάν – Μπαρτσελόνα 75-82: Απόδραση με υπογραφή… Χίγκινς (vid)

Με τον Κόρεϊ Χίγκινς να δείχνει στο τέλος την κλάση του η Μπαρτσελόνα απόδρασε από το Αστρομπάλ με 82-75.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες με την Μπαρτσελόνα αρχικά να έχει ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (4-9) αλλά στη συνέχεια κόλλησε επιθετικά και δεν έβρισκε λύσεις. Η Βιλερμπάν από εκείνο το σημείο ξεκίνησε να κάνει την αντεπίθεσή της και να τελειώνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-11.

Όμως οι Μπλαουγκράνα εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικοί στην επίθεση στην επόμενη περίοδο. Έτσι αρχικά με τον Γιοκουμπάιτις και στη συνέχεια με τον Αμπρίνες που πέτυχε 3 συνεχόμενα τρίποντα ξέφυγαν με 11 (26-37) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 33-42.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζουν το σύνολο του Γιασικεβίτσιους αφού έκαναν ένα σερί 12-0 και με γκολ-φάουλ του Νουά γύρισαν το ματς (45-42). Εκεί όμως οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις με τους Μίροτιτς και Χίγκινς και πήραν προβάδισμα με 60-56 το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (63-60).

Η τελευταία περίοδος ήταν πραγματικό θρίλερ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Εκεί μίλησε όμως η ποιότητα του Χίγκινς που με 8 συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα (80-75) το οποίο ήταν αρκετό ώστε να φύγουν οι Ισπανοί με το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 75-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 33-42, 60-63, 75-82

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 17 (8/14 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πολάιτ, Νουά 4, Καχούντι 11 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Ντιότ 2, Ρισασέ 7 (1), Φαλ 23 (9/12 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπάσοχαν 4, Τζάκσον-Καρτράιτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σανλί 4, Βέσελι 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάλινιτς 3, Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 14 (4/6 τρίποντα), Χίγκινς 16 (5/6 δίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπι, Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 13 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίροτιτς 19 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 27/48 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 15/16 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/33 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 21/22 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη