Βαλένθια – Εφές Αναντολού 81-71 : Νίκησε την πρωταθλήτρια και βλέπει οκτάδα (vid)

Η Βαλένθια ήταν συγκλονιστική και παρά τις απουσίες νίκησε την Εφές με 81-71 και πλέον βλέπει τα playoffs της Euroleague.

Η αναμέτρηση στη Λα Φοντέτα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό με την Βαλένθια να ευστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα. Παρόλα αυτά η Εφές, κυρίως με καλάθια του Κλάιμπερν κρατούσε χαμηλά το ματς με το σκορ στο 10′ να είναι 16-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο ο Λάρκιν μπήκε στην εξίσωση και με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε μια αναστάτωση στην άμυνα της Βαλένθια, αλλά το σύνολο του Μουμπρού ήταν προσηλωμένο στο στόχο και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 1 πόντο (31-30).

Στην τρίτη περίοδο το ματς άνοιξε αφού οι δύο ομάδες ευστοχούσαν σε τρίποντα αλλά καμία δεν ξέφευγε στο σκορ. Αυτό όμως δεν επηρέασε την πρωταθλήτρια Ευρώπης που στο 30′ ήταν μπροστά με 56-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η ισπανική ομάδα έδειξε ότι δεν καταλαβαίνει από τις πολλές απουσίες, ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 (64-60) και μετά… χάθηκε από τα ραντάρ της ομάδας του Αταμάν. Πρέπελιτς και Γουέμπ τα έβαζαν από παντού και το τελικό 81-71 έφερε την Βαλένθια μια ανάσα από την 8αδα που πλέον η Εφές με αυτή την ήττα έμεινε εκτός.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 31-30, 52-56, 81-71

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Πουέρτο 15 (1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρέπελιτς 13 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια 5 (1), Γουέμπ 14 (3), Λόπεθ-Αροστέγι 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φεράντο, Ράντεμπο 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αλεξάντερ, Μάρι

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 14 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Σίνγκλετον (0/3 σουτ), Μπράιαντ (0/4 σουτ), Κλάιμπερν 15 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πλάις 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Εμπαγέ 8 (2), Ζίζιτς, Ντάνστον 3 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 13/22 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 10/13 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 20/33 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 7/10 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη