Προμηθέας-Τρέντο 84-71: Νίκη για τους Πατρινούς (vid)

Την νίκη με 84-71 πανηγύρισε ο Προμηθέας Πατρών κόντρα στην Τρέντο για την 10η αγωνιστική του Eurocup και έκανε ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα και να μπαίνει σε θέση οδηγού στο σκορ. Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν τα περίπου τέσσερα λεπτά στα οποία η επίθεση των αντιπάλων τους είχε μείνει στάσιμη και άνοιξαν και άλλο την διαφορά στο 16-7, προτού η Τρέντο μειώσει σε 16-10.

Οι ομάδες έψαχναν την ευστοχία τους από μακριά και τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στους δύο πόντους στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Κάπως έτσι συνεχίστηκε το ματς μέχρι το σημείο όπου ο Κόντι έγραψε το 31-31 και η αναμέτρηση έκανε restart. Ο Προμηθέας ανέβασε στροφές και πήγε στο ημίχρονο με 45-38 υπέρ του.

Με την έναρξη του τρίτου δεξαλέπτου η Τρέντο έδειξε έντονα πως θέλει να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω από το ματς και με μπροστάρη τον Άτκινς ισοφάρισε ξανά στους 47 πόντους. Οι Πατρινοί όμως δεν άφηναν το προβάδισμα να πάει στην αντίπαλη ομάδα και έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους (66-51).

Ο Προμηθέας διατηρώντας την άμυνά του το ίδιο πιεστική ήταν στο 79-68 δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ τα λάθη των Γάλλων προμήνυαν το αποτέλεσμα που ήρθε με το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Ντάνγκουμπιτς 10, Κοντίτ 17, Μουράτος 7 Γκίκας, Σίμπσον 12 , Κουλμπόκα 16,Τόμασον 12, Τανούλης 3

ΤΡΕΝΤΟ (Μολίν): Κόντι 1, Σπανιόλο 10 ,Φορέεϊ, Φλακαντόρι 14 , Ούντομ 3 ,Κρόφορντ 15,Λαντούρνερ 6,Γκραζούλις 6, Άτκινς 8, Λόκετ 8