Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 88-94: Ιδανικός αυτόχειρας (vid)

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο ΟΑΚΑ αφού ηττήθηκε στην παράταση με 88-94 από τη Φενέρμπαχτσε και αύξησε το αρνητικό σερί του στις 6 διαδοχικές ήττες.

Οι Πράσινοι παρά τα 26 επιθετικά ριμπάουντ δεν τα κατάφεραν στην κανονική διάρκεια με αποτέλεσμα η ομάδα του Ιτούδη να πάρει τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Φενέρ να είναι καλύτερη στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς και με τον Κώστα Αντετοκούνμπο πήρε ένα προβάδισμα με 6-1. Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε με ένα 7-0 χωρίς να καταγράψει ασίστ αφού οι Πράσινοι πήγαιναν σε ατομικές ενέργειες κυρίως με τους Γουόλτερς και Μπέικον.

Η τουρκική ομάδα χτυπούσε την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στα επιθετικά ριμπάουντ όμως αυτό δεν πτόησε τους Πράσινους αφού ο Παπαγιάννης σκόραρε με τρίποντο, έκανε το σκορ 19-16 και το δεκάλεπτο έκλεισε με 19-18.

Όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με «σοκ» για το τριφύλλι αφού στο 12’ ο Παπαγιάννης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή με συνέπεια να βρίσκεται από νωρίς με 3 φάουλ.

Μέχρι να συνέλθουν οι παίκτες του Ράντονιτς η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και ξέφυγε με 5 πόντους (29-34) με τον Μότλεϊ.

Όσο περνούσε η ώρα όμως οι Πράσινοι ανέβαζαν ρυθμό και παρά τα λάθη τους, με τους Μπέικον και Γκουντάιτις έκαναν ένα σερί 10-2 και οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 39-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Tο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και να φτάνει στο +7 (49-42) με σκεπτόμενο μπάσκετ αλλά η Φενέρ πολύ γρήγορα ισοφάρισε σε 49-49.

Αυτό όμως έφερε σκληράδα στα μετόπισθεν των Πράσινων που έκαναν ένα τρικ στην άμυνα βάζοντας τον κακό αμυντικά Μπέικον πάνω στον ασταθή Νικ Καλάθη, συνθήκη που έδωσε διάθεση και στο… μισοάδειο ΟΑΚΑ και με σερί 10-2 το ματς μπήκε στην τελευταία περίοδο με 59-51.

Εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει μεγάλη έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ αφού ανανέωνε συνεχόμενες επιθέσεις με τον Πονίτκα να έχει μόνος του 7, ωστόσο οι παίκτες τουνΡάντονιτς δεν έβρισκαν στόχο και έτσι ο Έντουαρτς έφερε το ματς στο τελευταίο κομμάτι του, στον πόντο (63-62).

Ο Μπέικον βρήκε μερικές ανοικτές άμυνες και σκόραρε κρίσιμους πόντους μαζί με τον Λι αλλά ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε τρίποντο μέσα σε αποδοκιμασίες κάνοντας το ματς 74-73.

Αυτό όμως που έγινε στο τελευταίο λεπτό δεν το ήθελε κανείς στο ΟΑΚΑ. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 78-73 με βολές του Γκουντάιτις και με καλάθι μετά από ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ του Πονίτκα αλλά με ένα καλάθι του Έντουαρντς και ένα τρίποντο του Γκούντουριτς το ματς έγινε 78-78.

Και σαν να μην έφτανε αυτό οι διαιτητές δεν έδωσαν 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη καταφανέστατο φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού. Όμως οι Πράσινοι ακόμα και έτσι μπορούσαν να πάρουν το ματς αλλά οι Μπέικον και Πονίτκα αστόχησαν από κοντά και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Αυτό ξεκίνησε με τρίποντα των Χέιζ και Πονίτκα με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια. Το ματς σχεδόν τελείωσε 1 λεπτό πριν τη λήξη με τεράστιο τρίποντο και ένα σουτ από μέση απόσταση του Χέιζ (87-92).

Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε και η Φενέρ έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 94-88 υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα στην 6η της σερί ήττα.

Δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78κ.α., 88-94 παρ.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 11 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 10 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 11 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 27 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/10 βολές), Πονίτκα 14 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (7 ριμπάουντ).

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 14 (6/13 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρσέν, Γουίλμπεκιν 9 (2/6 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Έντουαρντς 14 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2/2 βολές), Χέιζ – Ντέιβις 24 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Πιερ, Γκούντουριτς 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 2.