Μπάγερν Μονάχου-Μπασκόνια 92-79: Μεγάλη νίκη για τους Βαυαρούς (vid)

Σπουδαία νίκη για την Μπάγερν Μονάχου που έπιασε υψηλή απόδοση και πήρε καθαρή νίκη κόντρα στην Μπασκόνια.

Οι παίκτες του Τρινκέρι έκαναν πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο με 34 πόντους, δέχθηκαν 9-0 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου για το 34-33 ωστόσο από εκεί και μετά έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα.

Η μεγάλη διαφορά έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και 18 πόντους και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς. Οι Βάσκοι δεν έριξαν ποτέ ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο και στην ουσία δεν απείλησαν άλλο την Μπάγερν.

Ο Γουίνστον ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους με τους Ρούμπιτ και Βάιλερ-Μπαμπ να προσθέτουν 13 και 12 αντίστοιχα. Ο Χάουαρντ είχε 21 πόντους από τους ηττημένους έχοντας 4/10 τρίποντα.

Στο 11-7 έπεσε η Μπασκόνια ενώ η Μπάγερν ανέβηκε στο 7-11.

Δεκάλεπτα: 34-24, 52-44, 75-60, 92-79

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλντεν 11 (3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουίνστον 16 (1), Γκιφάι 11 (2/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Χάντερ 11 (3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Τσίπσερ, Χάρις 6, Ρούμπιτ 13 (1), Γκιλέσπι (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ)

Μπασκόνια (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 21 (1/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χένρι (0/4 σουτ, 7 ασίστ), Σεντεκέρσκις 2, Ντίεθ 2, Τόμπσον 13 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κότσαρ 7 (4 ριμπάουντ), Ίνοκ 6, Κοστέλο 10 (2), Γκιεντράιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χομς 3 (1), Κούρουτς 3 (1)