Μονακό-Ολυμπιακός 64-60: Του στοίχισε το δεύτερο ημίχρονο (vid)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Γαλλία με 64-60, για την 18η αγωνιστική της EuroLeague, πληρώνοντας ουσιαστικά το κακό δεύτερο ημίχρονο.

Για Μονεγάσκους ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, ενώ στους 16 σταμάτησε ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Άλφα Ντιάλο.

Για την ομάδα του Μπαρτζώκα πρώτος σκόρερ ήταν ο Πίτερς με 12 πόντους, ενώ ο Σλούκας σταμάτησε στους 10.

Αρχικές Πεντάδες

Μονακό: Οκόμπο, Τζέιμς, Μπλόσογκεϊμ, Μπράουν, Μοντεγιούνας.
Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 9-2 στο 4′, τιμωρώντας τις κακές τοποθετήσεις των Γάλλων στην άμυνα. Η Μονακό έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, με τον Φαλ είναι πρωταγωνιστής και τους Πειραιώτες να φεύγουν στο σκορ με +12 (6-18 στο 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να ειναι μπροστά με 20-8.

Ο Μάικ Τζέιμς με δύο συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να μειώσει στους 8 (19-27 στο 14′), αλλά ο Ολυμπιακός είχε λύσεις με τους Μπλακ και Πίτερς (19-31 στο 16′). Από ‘κει και έπειτα, οι Πειραιώτες έριξαν τον τέμπο και με τα λάθη που έκανε, έδωσε την ευκαιρία στη Μονακό να φτάσει μέχρι το -3 (31-34 στο 19’), το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό ξεκίνησε φουριόζα με ένα 6-0, περνώντας μάλιστα και μπροστά με 37-34 στο 22′. Ο Ολυμπιακός ήθελε να αντιδράσει αλλά η αστοχία από την περιφέρεια δεν το επέτρεπε στα επίπεδα που ήθελε. Οι Γάλλοι είχαν στοχεύσει τον Κέιναν στην άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία του Ολυμπιακού, η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε ένα ισχνό προβάδισμα (43-39 στο 27′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Μονακό μπροστά με 46-42.

Οι Μονεγάσκοι έδειχναν ότι έλεγχαν το παιχνίδι, την ίδια ώρα που οι Πειραιώτες είχαν χάσει το καθαρό μυαλό και την αποτελεσματικότητα τους (52-48 στο 34′). Ο Ολυμπιακός με τον Σλούκα έφτασε στην ισοφάριση (53-53 στο 37′), αλλά η οι Γάλλοι είχαν άμεσες απαντήσεις (59-53 στο 38′). Με ένα 6-0 ο Ολυμπιακός έφερε ξανά το ματς στα ίσα (59-59 στο 38′). Η Μονακό στα 40” πριν το φινάλε πέρασε μπροστά με 61-59, ενώ ο Σλούκας δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στην επόμενη φάση. Εν τέλει, εν μέσω βολών, η Μονακό επικράτησε με 64-60.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 6 (1), Πομιέ, Μπλόσογκέιμ 1, Μακουντού 9 (1), Κουτέρ, Ντιάλο 16 (2), Μοτιεγιούνας 6, Ουατάρα 3 (1), Στραζέλ, Χολ 2, Τζέιμς 19 (4).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κέιναν 3 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Σλούκας 10 (1), Βεζένκοφ 4, Παπανικολάου 7 (1), Μπολομπόι, Πίτερς 12 (4), Μπλακ 7, ΜακΚίσικ 6 (1).