Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 59-79: Υπέταξε τον Αστέρα η «Βασίλισσα» (vid)

Με εκπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα με 79-59 και βρέθηκε στην κορυφή της Euroleague.

Τις υψηλές της πτήσεις συνέχισε η Ρεάλ Μαδρίτης αφού νίκησε στο φλεγόμενο Βελιγράδι υπό το βλέμμα του Φακούντο Καμπάσο, που δεν μπορεί να αγωνιστεί στη Euroleague ακόμα, με σκορ 79-59.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ταβάρες στα πρώτα λεπτά να κάνει πάρτι και στις δύο ρακέτες αφού στο 5’ είχε τους 7 από τους 10 πόντους της Ρεάλ.

Αυτό βοήθησε τη «Βασίλισσα» να πάρει μια μικρή διαφορά με 6 πόντους (8-14) και με ωραίο μπάσκετ έκλεισε τη περίοδο στο +9 (16-25) με τους Σέρβους να κρατιούνται από τα σουτ του Νέντοβιτς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ξανά με τους Ισπανούς με το πόδι στο γκάζι και να παίρνουν διψήφια διαφορά στο σκορ (17-31) με γκολ φάουλ του Γιαμπουσέλε.

Εκεί όμως ο Ερυθρός Αστέρας ξύπνησε και με διαδοχικά τρίποντα των Νέντοβιτς και Πετρούσεφ έφεραν το ματς στο 34-38 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε νωρίς αλλαγή προβαδίσματος αφού οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου ξεκίνησαν με ένα σερί 8-0 και βρέθηκαν μπροστά με 4 πόντους (42-38).

Όμως η ποιότητα της Ρεάλ είναι ικανή σε λίγα δευτερόλεπτα να αλλάξουν την εις βάρους της κατάσταση. Και τα κατάφερε με σύμμαχο την άμυνα της και τον Κορνελί που έδωσε το σύνθημα για ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε σε 47-47 και με ένα σερί 10-2 έκλεισε την Τρίτη περίοδο μπροστά με 51-57.

Η τελευταία περίοδος είχε μόνο τους Ισπανούς που ήθελαν να μην μπουν σε μπελάδες σε μια φλεγόμενη έδρα. Αμέσως η διαφορά άνοιξε υπέρ στο +18 (51-69) αφού οι Μούσα, Ταβάρες και Κορνελί ήταν «φωτιά» στην επίθεση.

Κάπου εκεί μπήκαν οι τίτλοι τέλους με τη Βασίλισσα να φεύγει νικήτρια με 79-59 από το Βελιγράδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ , Λαζάρεβιτς 2 , Μίτροβιτς (5 ριμπάουντ), Λάζιτς , Ντόμπριτς 11 (4 ριμπάουντ) , Ίλιτς , Νέντοβιτς 18 (2/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Μάρκοβιτς 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κούζμιτς 6 (2/5 τρίποντα), Πετρούσεβ 17 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 9 (4 ριμπάουντ), Κοζέρ , Αμπάλδε 2 , Χάνγκα 2, Ροντρίγκεθ 5 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Πουαριέ 5 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κορνελί 12 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 17 (7/8 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ, 4 λάθη), Γιουλ , Γιαμπουσέλε 8 (2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ) , Μούσα 19 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/37 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 4/6 βολές, 27 ριμπάουντ ( 21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 23/35 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 44 ριμπάουντ ( 30 αμυντικά – 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη