Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 82-66: Τη «στραγγάλισε» στο ΣΕΦ (vid, pics)

Με εκπληκτική απόδοση αμυντικά, ο Ολυμπιακός έφτασε σε άνετη νίκη επί της Μιλάνο στο ΣΕΦ και κλείνει τον πρώτο γύρο στην κορυφή της Ευρωλίγκας.

Με άμυνα που δεν αστειευόταν για δεκαπέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκανε μια «χαψιά» τη Μιλάνο και με ρεκόρ 11-6, ισοβαθμεί στην κορυφή της κατάταξης με Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα, Μονακό.

Πολλοί πρωταγωνιστές για τους Πειραιώτες, με τον Μπαρτζώκα να εμφανίζει διαφορετικό παίκτη για κάθε δουλειά. Ο Πίτερς ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ κάνοντας σπουδαίο πρώτο δεκάλεπτο, μια ομάδα μόνος του ο Γουόκαπ που έδωσε ρεσιτάλ αμυντικής και μπασκετικής συμπεριφοράς γενικότερα. Ο Αμερικανός είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 3 λάθη. Εξαιρετικός ο Σλούκας (8π, 9ασ.), όπου έπρεπε ήταν ο Παπανικολάου.

Από τη Μιλάνο που πέτυχε έξι μόλις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μπάρον ήταν ο μόνος διψήφιος με 12 πόντους και 0/4 τρίποντα. Στο 6-11 οι Ιταλοί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο μουδιασμένα αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ. Με τον Φαλ να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος είτε στην εκτέλεση είτε στη δημιουργία, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίζουν το αγαπημένο τους μπάσκετ. Εξαιρετικός ο Άλεκ Πίτερς που σαν να το… πήρε προσωπικά μετά το κακό επιθετικά παιχνίδι του στο ΟΑΚΑ, πέτυχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο με 5/5 σουτ (3/3 τρίποντα) και τον Παπανικολάου να κάνει σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, διαμορφώθηκε το 27-15 του 10’.

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (LATO KLONTIAN / EUROKINISSI)

Η Αρμάνι πίεσε περισσότερο στη συνέχεια και εκμεταλλευόμενη τα αργά αντανακλαστικά των παικτών του Μπαρτζώκα στην άμυνα, βρήκε εύκολο σκορ. Μετά το +15 (32-17) που ήταν η μέγιστη διαφορά, οι Ιταλοί έτρεξαν ένα 8-0 μετά από λίγο για να πλησιάσουν στο 39-35. Η κακή άμυνα δημιουργούσε πλαδαρότητα και στην επίθεση για τον Ολυμπιακό, που έκανε τέσσερα λάθη σε αυτό το διάστημα, και είδε τον Μπάρον να του κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά. Με τρίποντο του Βεζένκοφ –που πέρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο στο παρκέ- στη λήξη του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες πήγαν με 44-38 στο ημίχρονο και 8/14 τρίποντα.

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Οι «ερυθρόλευκοι» έβλεπαν τη Μιλάνο να έχει φέρει το παιχνίδι σε έναν… «ήσυχο» ρυθμό που τη βόλευε πολύ, αφού έβγαζε εκτός κόλπου το γήπεδο, «κοιμίζοντας» τον αντίπαλό της. Οι παίκτες του Μεσίνα πλησίασαν στο τρίποντο (46-43) αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός κατάλαβε ότι μόνο μέσα από την άμυνα θα έβρισκε και πάλι ρυθμό. Όπερ και εγένετο. Τα δύο κλεψίματα του Κέινααν και το τρίποντο του Γουόκαπ για το 52-43 έβαλαν «φωτιά» στο ΣΕΦ, οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τη «φλόγα» που ήθελαν και με «κερασάκι» το τρίποντο του Σλούκα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 13-1 και σκορ 59-44. Έξι πόντους σημείωσε η Μιλάνο στη γ’ περίοδο.

Η τελευταία περίοδος έφερε φαρδύ πλατύ το όνομα του Τόμας Γουόκαπ ο οποίος άκουσε το γήπεδο να φωνάζει το όνομά του δικαιότατα. Ο Αμερικανός τα έκανε όλα στην άμυνα, δίνοντας παλμό και ψυχολογία στην ομάδα του, ενώ τελείωσε ιδανικά φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά, προηγήθηκε μέχρι και με 22 (80-58) και έφτασε –τελικά- ξεκούραστα σε μία ακόμα νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Κάναν 2 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 8 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τόμας 6, Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Μέλι 7 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρον 12 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Ρίτσι 5 (1), Χολ 5 (1 τρίποντο, καμία ασίστ, 5 λάθη), Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν