Μπαρτσελόνα-Βίρτους Μπολόνια 75-83: Ο νόμος του Σκαριόλο στη Βαρκελώνη (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια πέρασε νικηφόρα (75-83) από την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε ακόμα ένα βήμα για την είσοδό της στην οκτάδα.

Οι Ιταλοί μετά τη βαριά τους ήττα από τον Ολυμπιακό στις 9/12 άλλαξαν το… τσιπάκι και έχουν πανηγυρίσει τέσσερις φορές στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους. Αντίθετα, οι Καταλανοί γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις τους.

Οι φιλοξενούμενοι, έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις τους στο ματς. Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο στο 5’ μείωσε σε 9-10, αλλά στη συνέχεια η παρέα του Τεόντοσιτς με επί μέρους 11-1 έστειλε από νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (10-21). Η Μπαρτσελόνα δεν κατέθεσε τα όπλα και έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Το 18-30 του 12’ έγινε 29-30 τρία λεπτά αργότερα, με τον Χίγκινς να είναι ο πρωτεργάτης του 11-0 σερί των γηπεδούχων. Το μπάσιμο του Λούντεμπεργκ στην τελευταία φάση της δεύτερης περιόδου έστειλε τη Βίρτους στα αποδυτήρια με το +3 (39-42).

Ο τελευταίος με το δεύτερο τρίποντό του στο ματς έδωσε εκ νέου διαφορά ασφαλείας στο σύνολο του Σκαριόλο (39-47), με τους «Μπλαουγκράνα» να βγάζουν και πάλι αντίδραση. Μάλιστα αυτή τη φορά πήραν και το προβάδισμα με τις δύο εύστοχες βολές του Βέσελι (53-51). Ο Λούντμπεργκ ήταν ασταμάτητος σε αυτό το σημείο και με πέντε σερί πόντους έκανε το 53-56, ενώ ο Μπάκο που πήρε τη σκυτάλη οδήγησε τους Ιταλούς στην τέταρτη περίοδο με το προβάδισμα (57-60).

Μίκι και Γουίμς πήραν από το χέρι τη Βίρτους στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος μπήκε άποντος στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και σημείωσε οκτώ πόντους οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Ιταλούς προς τη νίκη. Ο Οτζελέγιε έδειχνε ανίκητος στο ζωγραφιστό, εκνευρίζοντας συνεχώς τον Γιασικεβίτσιους. Ο τεχνικός της Μπαρτσελόνα έβλεπε την ομάδα του να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο αμυντικά και να μην έχει σωστές επιλογές επιθετικά. Όλα αυτά έφεραν την ομάδα της Μπολόνια στο +10 στο τελευταίο λεπτό και αγκαλιά με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-42, 57-60, 75-83

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 11, Παουλί, Σανλί 3 (1), Βέσελι 12, Κάλινιτς 4 (1), Λαπροβίτολα 11 (2), Αμπρίνες 9 (3), Χίγκινς 5, Κούριτς 11 (1), Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 9.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιο 3 (1), Παγιόλα 5 (1), Μπακό 8, Τζαϊτέ 10, Λούντμπεργκ 20 (3), Σενγκέλια 5, Μίκι 6, Γουίμς 4, Οτζελέγιε 14 (2), Τεόντοσιτς 8 (2).