Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 85-84: Μπλόκο των Γερμανών στους Ισπανούς (vid)

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε την έκπληξη κόντρα στη Μπασκόνια, με τους Γερμανούς να επικρατούν εντός έδρας των πρωτοπόρων στην Euroleague με σκορ 85-84.

Το πρώτο ημίχρονο δεν φανέρωσε τις αμυντικές ικανότητες των δύο ομάδων, κάτι που μαρτυράει το υψηλό σκορ (53-48), αλλά και το 72.7% στα δίποντα για την Άλμπα με 15 ασίστ . Από την άλλη, η Μπασκόνια είχε το απίθανο 52.9% στα τρίποντα (9/17).

Η Άλμπα μπήκε δυνατά, προηγήθηκε μέχρι και με 10 πόντους (27-17), όμως μετά είδε την Μπασκόνια να επιστρέφει (29-27) και να παίρνει και κεφάλι στο σκορ πάνω .
Το  ματς δεν άλλαξε ροή στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου με την Άλμπα να βρίσκει συνεχώς λύσεις και η διαφορά βρέθηκε ξανά στους 10 (66-56).

Η Άλμπα μέσα σε διάστημα ενάμισι λεπτού εξέθεσε όλες τις αδυναμίες της Μπασκόνια και πήγε το σκορ στο 70-61.

Η γηπεδούχος έμοιαζε ασταμάτητη, όμως η Μπασκόνια θυμήθηκε ότι είναι η πρωτοπόρος της EuroLeague και ξεκίνησε να παίζει σαν τέτοια και προσπέρασε με 81-80, 4:50 πριν το τέλος.

Η  Άλμπα πήρε ξανά οεβαδιμσα (85-84) , με την Μπασκόνια να πετά τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις σουτάροντας για τρεις πόντους και να μην καταφέρνει να βρει στόχο, όμως η γερμανική ομάδα μ δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Ο Χάουαρντ ανέλαβε την επίθεση της Μπασκόνια (8.4 δεύτερα), αλλά δέχτηκε ένα  στοπ, με την κατοχή να παραμένει στην Μπασκόνια για ακόμα τελευταία ευκαιρία (2.6 δεύτερα). Ο Κοστέλο, με το μακρινό δίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο και το ματς έληξε υπέρ της Άλμπα με 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 11, Σμιθ 18, Γουέτζελ 6, Ολίντι 11, Κουμάτζι 2, Τίμαν 10, Σίκμα 4, Λάμερς 6, Μπλατ 11, Ζούσμαν 6

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ, Χένρι 19, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Τόμπσον 15, Κότσαρ 4, Ίνοκ 2, Κοστέλο 3, Γκιεντράιτις 10, Χομς 8