ΑΕΚ- Τόφας 73-70: Προβάδισμα πρόκρισης με 1-0 η «Βασίλισσα» (vids)

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στη φάση των «16» του Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με σκορ 73-70 της Τόφας στα play-in. Έτσι, την προσεχή Τρίτη (10/1) θα ταξιδέψει στην Τουρκία για να «σφραγίσει» την επιτυχία της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Τόφας είχε συνεχώς το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στο +9 (4-13). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και να μην αφήσουν την ψαλίδα να ανοίξει, ωστόσο δεν τα κατάφεραν κι έτσι το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου ήταν 16-20.

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ, καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς «πλευρά», με την Τόφας να είναι αυτή που στο ημίχρονο ήταν και πάλι μπροστά (35-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, και έφτασαν στο +8 (46-38) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μάιλς και ένα του Στρέλνιεκς. Παρόλα αυτά, η Τόφας μετά από τάιμ άουτ του Πρίφτη έβγαλε αντίδραση και περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 52-49.

Η τελευταία περίοδος ήταν για… γερά νεύρα. Παρόλο που ο Στέρλνιεκς με ένα τρομερό σερί πόντων έφτασε το σκορ σο 69-62 στο 37′, τα τελευταία λεπτά έγιναν… θρίλερ, ωστόσο, ο κορυφαίος της άμυνας, Δημήτρης Φλιώνης έδωσε τις απαραίτητες λύσεις όπου χρειάστηκε.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΑΕΚ – Τόφας | Ο Στρέλνιεκς με δύο σερί τρίποντα ανεβάζει τη διαφορά”,”description”:”Ο Στρέλνιεκς με δύο τρίποντα ανεβάζει τη διαφορά”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMS8wNC8xOS8yMV80NF82M2I1ZDFjODU2YzAxLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT32S”,”uploadDate”:”2023-01-04T19:21:10.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpjndr5jf7l5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Η Τόφας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τέλος, ωστόσο τα τρίποντα των Μπράιμο και Γκρέι, δε βρήκαν στόχο. Έτσι, η Ένωση πήρε την πολυπόθητη νίκη και θα παλέψει για την πρόκριση την επόμενη Τρίτη στην Προύσα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΑΕΚ – Τόφας | Η τελευταία επίθεση και το χαμένο σουτ του Γκρέι”,”description”:”Η τελευταία επίθεση και το χαμένο σουτ του Γκρέι”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMS8wNC8xOS80M18yOV82M2I1ZDZlMWE3NTE4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT36S”,”uploadDate”:”2023-01-04T19:43:00.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpjnumea7k4p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λανζαρίνι, Μπαλντίνι, Κοζλόφσκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρέιζερ 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντσεν 4, Μίτσελ 16 (6/12 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 16 (4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, ΜακΓκρίφ 9 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Μάιλς 12 (2/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Πετρόπουλος, Γουίλιαμς (0/6 σουτ), Ξανθόπουλος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΤΟΦΑΣ (Πρίφτης): Μπράιμο 3, Ένις 10 (2), Γκρέι 18 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Τουρέ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Ουγκιουρλού 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουγιουκτουντσέλ 2, Μιλάκνις 3 (1), Τανισάν 7 (1), Τόμπσον 2

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΑΕΚ – Τόφας 73-70 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”ΑΕΚ – Τόφας 73-70 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMS8wNC8xOS80OF8yNl82M2I1ZDgwYTNmZjNmLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M43S”,”uploadDate”:”2023-01-04T19:49:52.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpjnz5s9cio1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}