Ρίτας-ΠΑΟΚ 85-62: Πήγαν όλα στραβά για τον «Δικέφαλο» (vid)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα (85-62) στη Λιθουανία από τη Ρίτας και πλέον θα πρέπει να νικήσει την επόμενη εβδομάδα στην έδρα του για να ισοφαρίσει τη σειρά. Με άσχημα ποσοστά στα σουτ και χαμένη τη μάχη στα ριμπάουντ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ρίτας – ΠΑΟΚ 85-62 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Ρίτας – ΠΑΟΚ 85-62 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMS8wMy8xOS8zOF8yM182M2I0ODQyZjVkMzcwLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M36S”,”uploadDate”:”2023-01-03T19:40:06.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpit4zbgp975″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο κατάφερε ο ΠΑΟΚ να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ρίτας. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μετά το 9-9 στο 5’ έχασαν την επαφή στο σκορ. Με 8-0 σερί οι γηπεδούχοι έκαναν το 17-9 και πήραν τα ηνία του αγώνα. Οι πέντε σερί πόντοι του Ράιλι έδωσαν επιθετική πνοή στον «Δικέφαλο του Βορρά», χωρίς ωστόσο να πλησιάσει αρκετά στο σκορ (23-16).

Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Φρίντρικσον στο 17’ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (36-25), ενώ όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο πιο πολύ ξέφευγαν στο σκορ (43-28). Τα χαμένα ριμπάουντ του ΠΑΟΚ έδιναν στη Ρίτας δεύτερες ευκαιρίες και παράλληλα το δικαίωμα να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (46-32). Φόστερ (11 π.) και Φρίντρικσον (10 π.) είχαν σημειώσει σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για τους Θεσσαλονικείς ο Ράιλι είχε 8 πόντους, με τον Φράνκε να μένει στα ρηχά (2/8 σουτ, 1 ριμπ, 2 λάθη).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να φανερώνει τις ίδιες αδυναμίες στην επίθεση και στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να «ροκανίσει» τη διαφορά. Μπορεί οι Φόστερ και Φρίντρικσον να είχαν σιγήσει, αλλά η Ρίτας βρήκε πόντους με τον Νορμάντας. Για τους φιλοξενούμενους ο Ράιλι ήταν αυτός που συνέχισε να τραβάει κουπί στο σκοράρισμα, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος. Η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί στους 20 πόντους.  Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι διατήρησαν την επαφή τους με το καλάθι και «άνοιξαν το σκορ» στη σειρά (85-62).

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62.

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Γκιέντριους Ζιμπένας): Εκόντας 11, Φόστερ 14 (1), Λεκούνας 5 (1), Νορμάντας 14 (2), Ρατζεβίτσιους 4, Φρίντρικσον 10 (1), Καϊρίς 5, Μασιούλις, Βάραντι 11 (1), Γουίλιαμς 8, Ουλέκας 3 (1)

ΠΑΟΚ ( Αρης Λυκογιάννης): Φράνκε 6, Χαντς 11 , Μαργαρίτης 5 (1), Πόλεϊ 8 (1), Τσιακμάς 4, Χρηστίδης 2, Καλλιοντζής, Ράιλι 17 (2), Σαλούστρος 4, Σάιμπερτ 5 (1)