Λαύριο-Ιωνικός 95-63: Νίκησε και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας (vids)

Το Λαύριο μπήκε με το δεξί στο 2023 συντρίβοντας τον Ιωνικό με 95-63 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Basket League. Οι νικητές ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ με τη διαφορά που απέκτησε έχει αυτή τη στιγμή και το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Λαύριο – Ιωνικός 95-63 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα highlights από τη νίκη του Λαυρίου επί του Ιωνικού με 95-63″,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8wMi8xNy80MF8wNV82M2IzMTZmNTU5ZTEzLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M28S”,”uploadDate”:”2023-01-02T17:43:24.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cphvac0f2nbd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Ο Ιωνικός είχε τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τα ηνία στην αρχή του αγώνα, έχοντας βάλει το Λαύριο σε θέση κυνηγού του σκορ. Η διαφορά δεν ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού (15-12), όμως ο Μαυροκεφαλίδης βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου ο Ιωνικός να κλείσει την πρώτη περίοδο με το προβάδισμα (19-20).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Λαύριο – Ιωνικός | Απάντησαν με σερί 0-8 οι φιλοξενούμενοι”,”description”:”Το Λαύριο ξεκίνησε με σερί 6-0, όμως ο Ιωνικός απάντησε με οκτώ δικούς του συνεχόμενους πόντους.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8wMi8xNi8xMl8zNl82M2IzMDI3NDEwYzA5LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT45S”,”uploadDate”:”2023-01-02T15:57:10.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cphtcpmh02wx”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου με το Λαύριο να κυριαρχεί στα τελευταία πέντε λεπτά. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15’, αλλά στη συνέχεια με επί μέρους σκορ 13-4 οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (40-30).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Λαύριο – Ιωνικός | Ισοπεδωτικοί στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με 30 πόντους και 6/7 τρίποντα”,”description”:”Ισοπεδωτικοί στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με 30 πόντους και 6/7 τρίποντα”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8wMi8xNi81N18xMl82M2IzMGNlODg1NTdhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M21S”,”uploadDate”:”2023-01-02T17:00:37.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cphutbyzoiv5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Μετά την ανάπαυλα, στο παρκέ εμφανίστηκε μόνο μία ομάδα. Ο Ιωνικός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και έβρισκε δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι, σε αντίθεση με το Λαύριο. Φλαγκ, Κουζέλογλου και Γερομιχαλός «πυροβολούσαν» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου  εκτοξεύοντας τη διαφορά σχεδόν στους 30 πόντους (70-41). Στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 30-9 και κάπως έτσι μπήκε τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων για το θετικό αποτέλεσμα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Λαύριο – Ιωνικός | Δυνατό ξεκίνημα στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με 7-0″,”description”:”Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στον Ιωνικό.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8wMi8xNi8yOV8wMF82M2IzMDY0Y2E0YmVjLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M12S”,”uploadDate”:”2023-01-02T16:30:10.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cphu81a3py15″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, είδαμε ένα διαφορετικό ματς χωρίς να αλλάξουν οι ισορροπίες. Ο Ιωνικός συνδέθηκε με το καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν επιθετικά στον ίδιο ρυθμό. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους στο +32 (95-63).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Λαύριο – Ιωνικός | Alley-hoop κάρφωμα του Λάντζεβαιν στον αιφνιδιασμό”,”description”:”Μια ακόμα εντυπωσιακή φάση από τους παίκτες του Λαυρίου.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMS8wMi8xNi80NF8yNV82M2IzMDllOTQyYzlkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT41S”,”uploadDate”:”2023-01-02T16:45:00.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cphunib1x24p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Φλαγκ 19 (5), Κόουλ 9, Ρέμι 14, Κουζέλογλου 17 (3), Γερομίχαλος 12 (2), Γκρέι 5 (1), Νικολαϊδης, Πιλάβιος, Λάνγκεβαϊν 12, Ζάρας 2, Κολοβέρος 5

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κώστας Μέξας): Χάμιλτον 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 21 (1), Μάντζαρης 6 (1), Χόκινς 16 (2), Λέισι 6, Κάπελαν, Μπέμπης, Σίμονς 3 (1), Κιούσης, Πετανίδης, Αρσενόπουλος, Παρκς 4