Βιλερμπάν-Άλμπα Βερολίνου 79-91: Μεγάλο διπλό στο «Αστρομπάλ» (vid)

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε σπουδαία νίκη 91-79 μέσα στο «Αστρομπάλ», σε ένα ματς που είχε βρεθεί ακόμα και δώδεκα πόντους πίσω στο σκορ.

Η γερμανική ομάδα έτρεξε ένα εντυπωσιακό 15-0 στο τέλος της τρίτης και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την αναμέτρηση. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Σμιθ με 21 πόντους, ενώ 14 πόντους σημείωσε ο Τίμαν. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Καουντί είχε 14 πόντους και ο Τάιους σταμάτησε στους 13. Αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη της γερμανικής ομάδας (4-12), ενώ οι Γάλλοι γνώρισαν τη δέκατη φετινή τους ήττα (6-10).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν εύκολα τον έλεγχο

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή του αγώνα, πως μπήκαν στο παρκέ, για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Μετά το αρχικό 8-4, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά με 11-10, μετά το πρώτο τετράλεπτο. Με ένα σερί 9-2, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-13. Στα 33’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η διαφορά είχε φτάσει στο +10 (25-15), για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος στο +12 (27-15). Μετά το πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στους έξι (30-24) με ένα σερί 9-3. Η γαλλική ομάδα άρχισε και πάλι να μεγαλώνει τη διαφορά. Στα 4,17 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, η Βιλερμπάν είχε φτάσει τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (44-32). Η Άλμπα Βερολίνου μείωσε τη διαφορά στους επτά, στα 2,06 πριν το τέλος και έδειχνε αποφασισμένη να μην αφήσει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Η διαφορά έπεσε στους δυο και με αυτή πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (49-47).

Οι Γερμανοί επέστρεψαν και πήραν τη νίκη

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 50-49, με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Το ματς έγινε ντέρμπι και οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν ισόπαλο 61-61 και στα 2,39 πριν το τέλος, ήταν στο 65-65. Από εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 8-0 και έκλεισαν την περίοδο με 73-65. Στην τέταρτη περίοδο, το σερί των Γερμανών συνεχίστηκε και έφτασε στο 13-0 και προηγούνταν μετά το πρώτο λεπτό με 13 (78-65). Το σερί σταμάτησε στο 15-0 (80-65), με τη γαλλική ομάδα να κυνηγάει πλέον, για να επιστρέψει στο ματς. Η Βιλερμπάν μείωσε στους οκτώ (80-72) στα 4:40 πριν το τέλος και έδειχνε ικανή να επιστρέψει στο ματς. Η Άλμπα μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο στο +8 (82-74) και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Οι Γερμανοί «καθάρισαν» τον αγώνα στα 1,26 όταν προηγήθηκαν με δώδεκα (86-74). Τελικά, η Άλμπα πήρε μια σπουδαία νίκη με 91-79.

Οι διαιτητές: Ρίζικ, Αλιάγκα, Σέμες

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91

Οι πόντοι:

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 9 (1/6 τρίποντα), Νουά 6, Καχούντι 14 (3/7 τρίποντα), Ντιότ , Τάιους 13 (9 ριμπάουντ) , Ντε Κολό 10 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 5 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 4 (1),Ομπάσοχαν 12 (2/4 τρίποντα,, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον-Κάρτραϊτ 6

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 12 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 21 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντέλοου , Βέτζελ 8 (4 ριμπάουντ), Ολίντι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Κουμάντζι 2, Τίμαν 14 (7 ριμπάουντ), Σίκμα 2 (7 ριμπάουντ, 7 αίστ), Λάμερς 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 3 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ζούσμαν 7 (1/3 τρίποντα)