Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 71-95: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στο ΟΑΚΑ με καλεσμένο το… «τριφύλλι» (vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι στο ΟΑΚΑ με καλεσμένο τον… οικοδεσπότη Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 71-95 για την 16η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία, συναντώντας έναν άνευρο και «φοβισμένο» Τριφύλλι.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο ασταμάτητος Φαλ με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε και Κέιναν με 17.

Για τον Παναθηναϊκό ο Μπέικον ήταν ο μοναδικός «διασωθέντας» με 30 πόντους.

Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Ουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον, Ουίλιαμς, Γκουντάιτις
Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει στοχεύσει χαμηλά τον Φαλ (5 πόντοι) , μοιράζοντας παιχνίδι, ενώ ο Παναθηναϊκός τον Ντέρικ Ουίλιαμς (5 πόντοι) μέχρι το 5′. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να απομονώσουν το μαρκάρισμα του Φαλ με τον Παπαγιάννη, ενώ οι «πράσινοι» είχαν δώσει την πρωτοκαθεδρία των επιθέσεων στον Μπέικον (16-17 στο 8′). Οι Πειραιώτες πήραν ένα πρώτο προβάδισμα 6 πόντων (18-24 στο 9′), χάρη στο γκολ φάουλ του Φαλ και το τρίποντο του Κέιναν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +6 (20-26).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ονειρικά για τους «ερυθρόλευκους» με γκολ-φάουλ του Σλούκα (20-29 στο 11′). Οι Πειραιώτες συνέχισαν το σερί τους, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (22-38 στο 14′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμοιαζαν ασταμάτητοι και με τον Παναθηναϊκό να δείχνει άνευρος και προβλέψιμος, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +19 (22-41 στο 14′). Με περιφερειακά σουτ του Ουίλιαμς ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να «κατεβάσει» στους 17 (32-49 στο 18′), αλλά ο Ολυμπιακός στις επόμενες φάσεις έβρισκε τρόπο να πηγαίνει σκορ στις παρυφές των 20 πόντων (34-53 στο 19′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες στο +17 (37-53).

Στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια διαφορά που κυμαινόταν από 16 μέχρι 19 πόντους, δείχνοντας ότι κρατά με ασφάλεια τη νίκη στα χέρια του (41-57 στο 13′). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον καταιγιστικό τους ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει προβλέψιμος στο παιχνίδι του και να μην μπορεί να αντιδράσει (48-70 στο 28′). Το δεκάλεπτο «έκλεισε» με την ομάδα του Πειραιά στο +23 (50-73).

Η διαφορά στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου ξεπέρασε και τους 30 πόντους (50-81 στο 32′), δείχνοντας την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν το ρεσιτάλ άστοχων σουτ, με τον Ολυμπιακό να έχει ρίξει τους ρυθμούς αλλά να διατηρεί την υψηλή διαφορά (56-83 στο 35′). Ο Μπέικον έπαιζε ουσιαστικά μόνος του απέναντι στον Ολυμπιακό, θέλοντας να κατεβάσει την διαφορά σε πιο χαμηλά επίπεδα (65-83 στο 38′). Το ματς ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας να επικρατούν με 71-95.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 2, Λι 4, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 14 (2), Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπέικον 30 (6), Χουγκάζ, Πονίτκα 4 (1), Γκριγκόνις 4, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12 (2), Κέιναν 17 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Πάπας, Φαλ 19, Σλούκας 11 (1), Παπανικολάου 13 (1), Μπολομπόι 11, Πίτερς, Μπλακ, ΜακΚίσικ 7.