Μονακό-Ζαλγκίρις 84-82: Μπορεί και χωρίς τον Τζέιμς (vid)

Η Μονακό ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με τη Ζαλγκίρις παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με πρωταγωνιστή τον Έλι Οκόμπο.

Ο Μάικ Τζέιμς έμεινε στους 2 μόλις πόντους κι αυτούς με βολές, αφού είχε 0/7 σουτ, ωστόσο ο Οκόμπο βγήκε μπροστά και με 22 πόντους και 9 ασίστ οδήγησε την ομάδα του στην 11η νίκη της, απολαμβάνοντας πλέον την κορυφή μαζί με την Μπασκόνια (11-5).

Η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι. Μάλιστα στο β’ δεκάλεπτο προηγήθηκε και με 13 (22-35) ενώ μέχρι και λίγο πριν το 30’ είχε διψήφιες διαφορές. Η Μονακό άρχισε να πιέζει περισσότερο στην τέταρτη περίοδο και με 8-0 πέρασε μπροστά με 74-72. Από εκεί και πέρα κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα, ο Ουλάνοβας έκανε με 3/3 βολές το 83-82 με τον Οκόμπο να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 1/2 βολές.

Στο 8-8 οι Λιθουανοί με Σμιτς (18π, 5ρ) και Έβανς (17π, 5ασ.) να είναι οι κορυφαίοι.

Δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκομπό 22 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 14 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μορμάν, Μοτιεγιούνας 7 (6 ριμπάουντ), Ουαταρά 14 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Στραζέλ 6 (2), Χολ 7 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 2 (0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ)

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 17 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιεντράιτις 2, Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 18 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιρούτις 10 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας 5 (1), Μπραζντέικις 3 (1/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 3 (1), Ουλάνοβας 12 (2/9 σουτ, 8/8 βολές)