Καρδίτσα-Προμηθέας 68-81: Πήραν ανάσα οι Πατρινοί (vid)

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη 81-68 επί της Καρδίτσας εκτός έδρας και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο, το 2022.

Οι Πατρινοί πήραν την τέταρτη φετινή τους νίκη (4-5), ενώ οι νεοφώτιστοι γνώρισαν την ένατη φετινή τους ήττα (1-9). Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μουράτος με 15 πόντους, ενώ ο Κακλαμανάκης είχε 14 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Γκιουζέλης είχε 15 πόντους και ο Πρίντζετ έντεκα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τέσσερις στην πρώτη περίοδο (19-15), όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με ένα καλάθι (37-35). Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με εννέα (56-47) και να αποκτήσουν σαφές προβάδισμα για τη νίκη, την οποία πήραν τελικά με 81-68.

Οι διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Τηγάνης

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

Οι πόντοι:

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ 10 (2/5 τρίποντα), Πρίτζετ 11 (1), Καρράς 2 , Χάντερ 4 , Κάμφορ , Αθηναίου 9 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγραβάνης 8 (0/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Τσούκας 5 (1), Γκάμπροβσεκ 4 (1) , Σαρικόπουλος

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 15 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκίκας 5 (3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κακλαμανάκης 14 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμπσον, Τανούλης 6 , Κουλμπόκα 12 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Καρδίτσα – Προμηθέας 68-81 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMi8xMi8zMC8xNy8zOV8wMF82M2FmMjIzNGM4NWIwLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M43S”,”uploadDate”:”2022-12-30T17:42:46.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpfbjf75k6ht”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}