Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Παναθηναϊκός 56-67: Φινάλε στο 2022 με νίκη για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 67-56 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου εκτός έδρας και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του για το 2022.

Κορυφαία για τις «πράσινες» ήταν η Ριντ με 19 πόντους, ενώ η Παυλοπούλου είχε δέκα πόντους. Η Γουέλς είχε 18 για τις γηπεδούχες και η Σπαθάρου δέκα. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, καθώς προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με πέντε (23-18). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τις γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα ενός καλαθιού στο τέλος του ημιχρόνου (36-34). Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Καπογιάννη ανέβασε στροφές και με επί μέρους σκορ 21-8, βρέθηκε στο +11 στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-44). Τελικά, το «τριφύλλι» έφτασε στη νίκη 67-56 και συνεχίζει την καταδίωξη του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Αναστασίου-Φραγκούλη-Κούλης Κ.

Δεκάλεπτα: 23-18, 36-34, 44-55, 56-67

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 2, Σπαθάρου 10(2), Παγώνη, Γουέλς 18(2), Σαλιάι 3(1), Σβορώνου 2, Μόρις 13, Γκριτζά 6(1), Ντιν 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Ζιάκα 2, Κωτούλα 2, Παυλοπούλου 10, Πότερ 5, Σωτηρίου 3(1), Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή, Παλάσκα, Κάρτερ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη 8(2), Χαιριστανίδου 4.