Παρτιζάν-Μπάγερν Μονάχου 83-79: Εύκολη και σημαντική νίκη (vid)

Η Παρτιζάν νίκησε 83-79 την Μπάγερν Μονάχου στο Βελιγράδι και αναρριχήθηκε ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Ντάντε Έξουμε με 19 πόντους, ενώ ο Ματίας Λεσόρτ έκανε double double με 16 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε δυο πόντους σε 19,55 λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Οθέλο Χάντερ είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, κάνοντας και αυτός double double, ενώ οι Όγκνιεν Γιάραμαζ και Ογκοστούν Ρούμπιτ είχαν από 14 πόντους, με τον δεύτερο να έχει και έντεκα ριμπάουντ, κάνοντας και αυτός double double. Αυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη και τρίτη σερί, για τη σερβική ομάδα (7-9), ενώ οι Βαυαροί γνώρισαν την ενδέκατη φετινή τους ήττα (5-11).

Η Παρτιζάν πήρε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκε 19-14 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +12 (41-29). Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Σέρβους να διατηρούν διψήφια διαφορά (59-49) και τελικά να φτάσουν στη νίκη με 83-79, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν στο τέλος.

Οι διαιτητές: Λάτισεβς, Κορτές, Μπάλακ

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 41-29, 59-49, 83-79

Οι πόντοι:

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 2, Πάντερ 6 (1/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος σε 19:55), Έξουμ 19 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ασίστ), Νάναλι 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 16 (5/8 δίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς 2, Μάνταρ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 1 (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουόλντεν 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Γουίνστον 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χάντερ 16 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 14 ριμπάουντ), Μπόνγκα 11 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Τσίπσερ, Χάρις 2, Ρούμπιτ 14 (2/5 δίποντα, 10/12 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι 2 (4 ριμπάουντ)