Μπασκόνια-Ρεάλ Μαδρίτης 92-86: «Βομβαρδισμός» και πρώτη θέση για τους Βάσκους! (vid)

Καταπληκτική Μπασκόνια, με επιθετικό κρεσέντο επιβλήθηκε 92-86 της Ρεάλ και ανέβηκε στην πρώτη θέση –έστω και προσωρινά- μόνη.

Οι Βάσκοι είχαν 13/27 τρίποντα με τον Μάρκους Χάουαρντ μεγάλο πρωταγωνιστή με 28 πόντους και 6/11 πίσω από τα 6.75. Ο Γκιεντράιτις τον ακολούθησε σε απόδοση με 21 πόντους.

Τη διαφορά έκανε η οργιαστική δεύτερη περίοδος της Μπασκόνια στην οποία το επιμέρους σκορ ήταν 35-15 με την ομάδα του Πενιαρόγια να προηγείται ακόμα και με 19 (59-40). Η Ρεάλ απάντησε με δική της 3η περίοδο, στην οποία πλησίασε μέχρι και στο -2 (73-71) εξανεμίζοντας στην ουσία το προβάδισμα των γηπεδούχων. Η Μπασκόνια παρόλα αυτά άντεξε και διατηρώντας πάντα ένα προβάδισμα ανάμεσα στους 6 και στους 8 πόντους, έφτασε στη μεγάλη νίκη που την ανέβασε στο 11-5 και στις έξι συνεχόμενες επιτυχίες.

Έτσι απολαμβάνουν μόνοι την πρώτη θέση αυτή τη στιγμή, με τη Ρεάλ να είναι στο 10-6. Από τους Μαδριλένους ξεχώρισαν οι Ντεκ (17π), Ταβάρες (15π, 12ρ) και Γουίλιαμς-Γκος (15π).

Δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86